Megállapodás az orosz-ukrán gázvitában
Viktor Juscsenko vizitje Vlagyimir Putyin orosz elnöknél még nem tett pontot a vita végére. Egyelőre csak az ukrán fél által részben vitatott tartozás kifizetésének megkezdéséről állapodtak meg, csütörtökre ígérve az első részletet. A tegnapi sajtótájékoztatón nem derült ki, pontosan mikorra és mekkora összeget teljesít Kijev, amely korábban egymilliárd dolláros tartozást ismert el.
Az elnökök megállapodása szerint a jövőben változni fog az a struktúra, amelyben az 50 milliárd köbméter földgáz Ukrajnába jut, amint erről egyezségre jut az erre a célra létrehozandó bizottság.
Jelenleg a Gazprom leányvállalata, a Gazprom Export, türkmenisztáni és orosz forrásokból - átlagban 179,5 dollárért ezer köbméterenként - juttatja el a földgázt a RosUkrEnergónak (RUE). A felerészben a Gazprom, fele részben az ukrán Dmitrij Firtas üzletember tulajdonában lévő, svájci bejegyzésű cég ezt Ukrajnában annak a UkrGazEnergo nevű vállalatnak juttatja, amely a RUE és az ukrán állami Naftogaz közös tulajdona. Utóbbi csak ezután jut a földgázhoz. (Firtas mögött sokan a közelmúltban Moszkvában letartóztatott Szemjon Mogiljevicset sejtik, aki az őt régóta köröző FBI szerint többek között magyarországi alvilági érdekeltséggel is rendelkezik. Firtas tagadja a kapcsolatot.) A tegnapi sajtótájékoztatón bizonyossá vált, hogy a jövőben az orosz fél kész lemondani a RUE-ról, új közös vállalat létrehozásával.
Úgy tűnik, ezzel Juscsenko részben kihúzta a talajt a vele elméletileg szövetséges, ám a gyakorlatban ellentmondásos viszonyban lévő ukrán miniszterelnök alól, aki a jövő hétre tervezte moszkvai útját. Julia Timosenko szerint a Gazprom és az ukrán Naftogaz közé beiktatott közvetítők csupán a földgáz árának emelésére és egyes orosz, ukrán körök személyes gazdagítására szolgál. Ezért első feladatai között nevezte meg a gázszerződés felülvizsgálatát, miután az októberi rendkívüli parlamenti választásokat követő hosszú tárgyalássorozat után kormányfői székbe került, ellenzékbe küldve ezzel a főként oroszajkúak lakta Kelet-Ukrajnára támaszkodó - veresége ellenére továbbra is a Rada legnagyobb frakcióját adó - Régiók Pártját és vezetőjét, Viktor Janukovics exkormányfőt.
A tartozás egy része orosz indoklás szerint abból fakad, hogy a közép-ázsiai szokatlan hideg miatt csökkent a Türkmenisztánból érkező, 100 dolláros gáz mennyisége, amelyet a 314 dolláron kínált orosz forrásokból pótolt ki a Gazprom.
Ám nem csak a gáz rontja az orosz-ukrán kapcsolatok légkörét. Továbbra is terítéken van a Kercsi-szoros körüli határvita, és a Szevasztopolban működő orosz fekete-tengeri flotta kérdése. Moszkva különösen neheztel Kijevre, amiért az 1932-33-as változó becslések szerint öt-tízmillió áldozatot szedő éhínséget népirtásnak minősítette. Orosz érvek szerint azért sem nevezhető ukránellenes genocídiumnak a gabonaelvonási rendelkezésből származó éhínség, mert annak orosz áldozatai ugyanúgy voltak.
- Belegondolni is szörnyű, mi lenne, ha Oroszország rakétákat lenne kénytelen ukrajnai bázisokra irányítani! Ez az ami aggaszt minket! - mondta az orosz elnök Ukrajna esetleges NATO tagságát firtató kérdésre, nem sokkal azután, hogy Juscsenko megköszönte a konstruktív tárgyalási légkört.- Ha Ukrajna szuverenitásának egy részét fel kívánja adni a NATO-ba lépve, megteheti - mondta Putyin. Ám az idegen katonai bázisok megjelenése, különösen pedig az amerikai rakétaelhárító-rendszer esetleges telepítése orosz ellenlépéseket kényszerít ki, vélte az elnök.
(Moszkvai tudósítónktól)