Draskovics lesz az igazságügyi miniszter

Draskovics Tibor jelenlegi tárca nélküli miniszter váltja Takács Albertet az igazságügyi és rendészeti miniszteri poszton február 18-án - jelentette be Daróczi Dávid kormányszóvivő.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy ez nem kormányátalakítás, hanem a kabinet szerkezete változik. Nem Takács Albert munkájával volt gond, de a miniszterelnök szeretné megerősíteni az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumot.

Daróczi kérdésre válaszolva közölte: Takács Albert nem kap újabb kormányzati szerepet. Mint mondta, Draskovics Tibor tárca nélküli miniszteri posztja megszűnik, ezzel párhuzamosan átalakítják a Miniszterelnöki Hivatal munkarendjét. Ez úgy változik, hogy a tárca nélküli miniszter eddigi feladatait a MeH felügyeli, ide tartoznak az igazgatási és társadalmi kapcsolatok. A kormánykabinet titkársága közvetlenül a miniszterelnök felügyelete alá kerül, vagyis ez a politikai irányítást és a stratégiai feladatokat érinti.

Arra a kérdésre, hogy Draskovics Tibor egyfajta "Jolly Joker" lenne, hiszen már sokadik posztját kapja a kormányban, Daróczi Dávid azt mondta, hogy a politikus szakmai felkészültségét senki sem kérdőjelezte meg. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úgy ítélte meg, Draskovics Tibor alkalmas az igazságügyi és rendészeti tárca vezetésére.

Elfogadja a felkérést

Draskovics Tibor elfogadja a miniszterelnök felkérését az igazságügyi és rendészeti miniszteri tisztségre. A politikus közleményét a kormányszóvivői iroda adta ki. "Az a célom, hogy Magyarország minden polgára tudja és érezze: számíthat a köztársaságra, akkor is, ha az ügyét akarja gyorsan és kényelmesen intézni, akkor is, ha a jogát akarja eredményesen és gyorsan érvényesíteni, és akkor különösen, ha bárki veszélyezteti jogait, szabadságát vagy javait" - fogalmazott Draskovics Tibor. A tárca nélküli miniszter a közleményben azt írta, aki megkerüli vagy megsérti a törvényt, számítson arra, hogy a köztársaság nem tűri a közös szabályok semmibevételét, és hatásosan kikényszeríti a jog uralmát. Külön megtiszteltetés számára, hogy a miniszterelnök elvárja tőle: a reformok érdekében végzett eddigi munkában kiérlelt elveket és követelményeket következetesen képviselve vegyen részt a kormány munkájában.

Fidesz: mit tudhat Draskovics?

Mit tudhat Draskovics Tibor Gyurcsány Ferencről, hogy mindig újabb és újabb helyet keresnek neki a kormányban? - tette fel a kérdést a Fidesz frakcióvezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján. "Draskovics Tibor valamilyen oknál fogva Gyurcsány Ferencnél mindig fontos pozíciót tölt be, valamit tudhat a miniszterelnökről, ami miatt nem bukhat meg, és nem kerülhet ki a kormányból" - fogalmazott Navracsics Tibor a minisztercsere hírére reagálva. Mint mondta, a második Gyurcsány-kormány megalakulása óta ez már a hatodik hulláma a személyi változásoknak, ami azt is jelzi, hogy Gyurcsány Ferencnek valójában nincs koncepciója a kormányzati politikáról. Navracsics Tibor úgy vélte, ma a magyar kormányzati rendszer alakulását Gyurcsány Ferenc "látomásai, szeszélyei és függőségei" határozzák meg.

Az MDF sajnálja Takács távozását

A Magyar Demokrata Fórum sajnálja Takács Albert távozását, az exminiszter szakértelmére szüksége lenne Magyarországnak - hangsúlyozta Dávid Ibolya, a párt elnöke. "Takács Albert menesztésével egy olyan európai politikus távozik a kabinetből, akit a Magyar Demokrata Fórum is elfogadna saját kormánya igazságügyi minisztereként, miközben a rendészeti miniszteri pozíciót külön választaná, mert az egészen más típusú tudást, felelősséget és vezetői mentalitást igényel" - írta Dávid Ibolya.

A politikus szerint a leváltott miniszter olyan színvonalon és szakértelemmel látta el igazságügyi munkáját, amilyen típusú tudásra a kormánynak és Magyarországnak igen nagy szüksége lenne. Úgy látja: hiba volt a belügyi és az igazságügyi tárca összevonása, ennek következménye, hogy 22 hónap alatt a harmadik miniszter kezdi meg működését az IRM élén. Ez példátlan a rendszerváltozás óta - tette hozzá.

Draskovics életpályája

  Draskovics Tibor 1955. június 26-án született Budapesten. Tanulmányait az ELTE jogtudományi karán végezte 1974 és 1979 között. A diploma megszerzése után a Pénzügyminisztériumban dolgozott, 1988-tól jogi főosztályvezetőként, majd 1990-1991-ben helyettes államtitkárként, s tagja volt a privatizációs kormánybizottságnak. A rendszerváltozás után, 1991-től az Arthur Andersen könyvvizsgáló cég adó-tanácsadási igazgatója, 1992-1993-ban a Concordia Biztosítási Bróker Kft. vezérigazgatója, 1993-1994-ben ügyvédként dolgozott.

A Horn-kormányban, 1994 és 1998 között a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára volt. 1999-2001-ben az ABN-AMRO Bank Rt. vezérigazgató-helyettese, majd vezérigazgatója, a két pénzintézet egyesülését követően 2001 szeptemberéig a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. igazgatóságának tagja, vezérigazgató-helyettese volt. 1995-től 1998-ig a Magyar Nemzeti Bank jegybanktanácsának tagja. 1996 és 1998 között a Kincstári Tanács elnöke, 1997-től 1998-ig az Országos Betétbiztosítási Alap igazgatótanácsának elnöke.

2002-2004-ben a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője, s a Miniszterelnöki Hivatal címzetes államtitkára volt. 2004 februárjától 2005 áprilisáig pénzügyminiszterként dolgozott. 2005. áprilistól a Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. Igazgatóságának elnöke volt.

2006 júniusától az államreformért felelős kormánybiztos, az Államreform Bizottság alelnöke volt. 2007. július 1-jétől a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter. Nős, három gyermeke van.

Miniszteri változások a 2006. június 9-én megalakult második Gyurcsány-kormányban:

2007. április 4. - Lemondott Molnár Lajos egészségügyi miniszter, lemondását Gyurcsány Ferenc kormányfő április 6-ai hatállyal elfogadta. (Április 6-tól miniszteri hatáskörében Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter helyettesítette az egészségügyi minisztert az új tárcavezető munkába állásáig.)

2007. április 23. - Horváth Ágnest, az Egészségügyi Minisztérium addigi államtitkárát nevezték ki egészségügyi miniszternek.

2007. május 7. - Fodor Gábort nevezték ki a környezetvédelmi és vízügyi miniszternek, aki Persányi Miklóst váltotta a minisztérium élén.

2007. június 1. - Takács Albertet nevezték ki igazságügyi és rendészeti miniszternek, aki Petrétei József utóda lett a tárca élén.

2007. július 1. - A Miniszterelnöki Hivatal élén miniszterelnök-helyettesként Kiss Péter váltotta Szilvásy Györgyöt, aki azóta tárca nélküli miniszterként irányítja a polgári titkosszolgálatokat. A szociális és munkaügyi miniszter - Kiss Péter helyett - Lamperth Mónika addigi önkormányzati és területfejlesztési miniszter lett. Az ő helyére Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos került, aki továbbra is felügyeli a fejlesztéspolitikát. Tárca nélküli miniszter lett Draskovics Tibor, az Államreform Bizottság alelnöke, aki a kormányzati igazgatás összehangolásáért felel.

2007. december 5. - Kákosy Csaba lett az új gazdasági és közlekedési miniszter, aki a posztjáról lemondott Kóka Jánost váltotta a minisztérium élén.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.