Három zászló, egy probléma
Elkészült a függetlenség ünnepének forgatókönyve - állítja a Koha Ditore koszovói lap. Sajtóhírek szerint a pristinai sportcsarnokban tartják majd az albánok a hivatalos ceremóniát. Ezen szólalna fel a jelenleg még szerbiai tartomány három legmagasabb közjogi méltósága, és ide várják a külföldi diplomatákat is a koszovóiak. Akik nem jutnának be az ünnepségre, azoknak utcai bulikat szerveznek az önkormányzatok a provincia minden településén.
Hogy a hét végén már valóban a függetlenséget kiáltják-e ki a helyi albánok, vagy mindössze annak szándékát, egyelőre vita tárgya. Egy szlovén hírportál úgy kalkulál, hogy vasárnap csak átmeneti állapotot hoznak létre Pristinában, a teljes elszakadást márciusban hirdetik ki. A köztes időben harminc törvényt fogadhatnak el a koszovói képviselők, köztük a már elkészített alkotmányt. Zászlóból állítólag három változatot terjesztenek a parlament elé, címerből pedig kettőt. Ez a kétlépcsős függetlenedés a várakozás szerint azt is lehetővé teszi, hogy Románia és Ciprus szemet hunyjon az EU civil missziójának megérkezése fölött.
Belgrádban éppen az uniós küldöttség koszovói munkába állását kívánják megakadályozni. A szerbek tudják, hogy az albánok egyoldalú lépését nem tudják megakadályozni, de abban bíznak, hogy egy második Észak-Ciprus jön létre országuk területén. Vagyis Tiranán túl senki sem ismeri el az új államot, amely kínzó évek után kénytelen lesz visszatagozódni Szerbiába. Ez a forgatókönyv viszont csak akkor képzelhető el, ha az EU nem küldi Koszovóba civil misszióját.
Belgrádban a parlamenti pártok megosztottak a megfelelő válaszlépés kérdésében. Vojiszlav Kostunica kormányfő és nacionalista ellenzéke Szerbia európai integrációját is felfüggesztené, ha Brüsszel nem hagy fel tervével. A kormánykoalíció Borisz Tadics államfő mögött álló része a nemzetközi bíróságra bízná a koszovói kérdést, és siettetné az EU-csatlakozást.
A múlt héten komolyabb koalíciós válság alakult ki a kérdésben, mivel Kostunica a kormány összehívását tagadta meg, míg Tadicsék a parlament tanácskozását akadályozták. Most úgy tűnik, vasárnap öszszeülhet a belgrádi törvényhozás, amelyben Kostunicának a radikálisok segítségével többsége van saját koalíciós partnereivel szemben. - Nem akarok az ellenzékhez tartozni, amikor Koszovót kell megvédenünk - jelentette ki Tomiszlav Nikolics, a szerb radikálisok elnöke. A koalíciót felrúgó összefogásuknak komoly következménye is lehet. Sokan már az előre hozott parlamenti választások időpontját találgatják.
Hétfőn egyetlen kérdés tartotta lázban a szerb fővárost: találkozik-e végre az ország állam- és kormányfője? Késő este forrásmegjelölés nélkül egy közleményt adott ki a Tanjug, mely szerint Tadics és Kostunica az ország határainak megvédéséért dolgoznak. A semmitmondó szövegből nem derült ki, hogy találkoztak-e.