Visszaküldték, újrakezdik
Az egészségbiztosítási rendszer átalakítását majd két hónapja 204 koalíciós képviselő szavazatával - 168 ellenében - fogadták el, és az államfő által kért megfontolás után sem valószínű, hogy jelentősen változna ez a szám, bár a szocialista Karsai József képviselő most átáll a nem oldalára. Sólyom Lászlónak számos alapvető kifogása volt az eddig egységes állami biztosítót több, immár csak 51 százalékban köztulajdonú pénztárra lebontó rendszer ellen, de a törvény lényeges elemeiben nem változott. Az államfő eszközei ebben az ügyben kimerültek: ha a képviselők elfogadják a tervezetet, neki alá kell írnia azt. A szavazás idején ugyanúgy kordonnal védik a képviselőket, a Parlamentet, mint decemberben, azzal a különbséggel, hogy a törvény valószínű elfogadása után is marad a védőkorlát, mivel a politikai feszültség növekszik. A Fidesz ellenzi a kordont, de egyelőre nincs hír arról, hogy elbontani készülne.
Az utóbbi napokban sorra követnek el Molotov-koktélos támadásokat szocialista képviselők otthonai ellen, küldenek fenyegetésnek szánt porokat nekik. A rendőrség terrorcselekménynek minősítette a történteket, és nyomoz, a Fidesz pedig arra szólította fel a hatóságokat, tegyék a dolgukat, fedjék fel a rendbontók kilétét, és gondoskodjanak a biztonságról - amennyiben nem a kormány áll a történések mögött.
A nagyobbik ellenzéki párt mindemellett nem fordít nagy energiákat az egészségbiztosítási törvény ügyére, inkább a március 9-i népszavazásra figyel. De addig is: a parlamentben megpróbálja a lehetetlent, javasolja, hogy tartsanak megerősítő népszavazást az egészségbiztosítási reformról is. Ugyanaz a többség, amely adott esetben megszavazza majd másodszor is a törvényt, aligha fogja azonban a népszavazás indulatainak kitenni a másfél éves egyeztetési folyamatban létrehozott normaszöveget. A Fidesz nyilván nem is a szavazás sikerében bízik, hanem azt a referendumot készíti elő, amelyet tegnap a szervező civil szervezetek által bemutatott dokumentumok szerint 350 ezren szeretnének megtartatni. Ez a budapesti Albert házaspár kérdése nyomán azt lenne hivatott tisztázni, egyetért-e a magyar szavazó, hogy kötelező legyen több, egymással versenyző üzleti biztosító között választani az egészségügyben. A kormány válasza ma még egyszerű: nincs ilyen kérdés napirenden, mert a törvény szerint nem lesz több biztosító, csak egy, de több pénztárral. A parlament tavalyi utolsó ülésnapján döntő többséggel elrendelte, hogy az államfő népszavazást írjon ki a Fidesz-KDNP a vizitdíjról, a napidíjról és a tandíjról szóló kérdéseiről. Erről most már nem kell tárgyalni. Ezért inkább a tél lezárása, mint a tavaszi ülésszak kezdete lesz a mai.
Négyórás vita után szavaznak ma az egészségbiztosítási törvényről - Részletek>>>>>