Négyórás vita után szavaznak ma a parlamenti képviselők az egészségbiztosítási törvényről
Miniszterelnöki értékelő beszéd nélkül kezdődik az idén az Országgyűlés ülésszaka; izgalmakból azonban nem lesz hiány. A mai napon szavaz ugyanis a parlament a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött egészségbiztosítási törvényről, illetve a törvényt megerősítő, a Fidesz által kezdeményezett népszavazás kérdéséről. Az egészségbiztosítási csomagot a kormánytöbbség decemberben már "átnyomta" a parlamenten, Sólyom László azonban nem írta alá a csomagot, ezért - bizonyos módosítások után - újra szavaznak róla. Az bizonyosra vehető, hogy a szocialista és a liberális frakció is támogatni fogja a törvényt - az MSZP képviselőcsoportjából csak ketten jelezték, hogy nem szavazzák meg: Karsai József nemmel fog voksolni, Farkas Imre pedig sehogy.
Az egészségbiztosítási törvény záróvitáját a napirend előtti felszólalások után, négyórás időkeretben tartják. Ezt követően a Fidesz kezdeményezésének tárgyalása következik. A nagyobbik ellenzéki párt az egészségbiztosítási csomagot megerősítő népszavazást kíván kiírni; ehhez azonban szükség van a parlamenti többség támogatására, amelynek megszerzése kizárt. A kezdeményezés tehát csak kommunikációs célt szolgál. Orbán Viktor Fidesz-elnök nemrég közölte: a kormánypártiak józan eszére is apellál a Fidesz, hiszen ha most nem engedik a törvényerősítő népszavazást, akkor ősszel, az Albert házaspár kezdeményezése nyomán mindenképpen megtartják azt. Ha ez a népszavazás ősszel meglesz is, nem érinti a parlament előtt lévő törvényt. A referendum a több üzleti biztosítós rendszer ellen szól, a törvényben viszont egy biztosító szerepel több pénztárral.
A ma kezdődő tavaszi ülésszak hivatalosan június 23-ig tart. Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök csak a jövő héten, február 18-án beszél a Parlamentben. A hivatalos indoklás szerint Gyurcsány nem kívánta terhelni a mai napot bejelentéseivel, ráadásul az egészségbiztosítási törvény tárgyalása és megszavazása még a nemrég lezárt időszak részének tekinthető - a kormányfő pedig csak a jövőbeli intézkedésekről akar beszélni.
Ugyancsak február 18-án fog szavazni az Országgyűlés a köztársasági elnök által javasolt ombudsmanokról, az adatvédelmi biztosnak jelölt Zombor Ferencről, valamint a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának jelölt Fülöp Sándorról. Az államfő két korábbi jelöltje nem kapott támogatást.
Új médiatestületeket is választani kell, március végén lejár ugyanis az Országos Rádió és Televízió Testület, a Magyar Rádió Közalapítvány és a Hungária Televízió Közalapítvány Kuratóriuma elnökségének és ellenőrző testületeinek megbízatása. Alkotmánybírókat is választania kell a parlamentnek még a tavaszi ülésszak során, július 3-án ugyanis lejár Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke és Kukorelli István mandátuma. Szintén döntenie kell a parlamentnek a Legfelsőbb Bíróság új elnökéről, Lomnici Zoltán megbízatása ugyanis június 26-án jár le. Utóbbi személyére az államfő tesz javaslatot, a parlamentnek pedig kétharmados többséggel kell megválasztania. Tavaszi feladat az Állami Számvevőszék alelnökeiről és a Független Rendészeti Panasztestület tagjairól való megállapodás is.