Közel kétszázezer aláírás az Albert-házaspár kezdeményezésére
Az aláírási kezdeményezéshez több mint 30 civil szervezet csatlakozott. A Magyar Szociális Fórum-Szociális Kerekasztal elnevezésű szervezet vezetője, Simó Endre szerint éhány napon belül összegyűlik a 200 ezer aláírás ahhoz, hogy népszavazást írjanak ki az egészségbiztosítás üzleti alapokra helyezése ellen.
Az Országgyűlés a törvényt február 11-én tárgyalja újra, és elfogadásáról ismét határoz.
A népszavazáson felteendő kérdés Albert Zsolt és felesége nevéhez fűződik: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarországon ne vezessék be a mindenki által kötelezően választandó, üzleti alapon működő több-biztosítós egészségbiztosítást?".
A népszavazási kezdeményezéséhez csatlakozott többek között a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ), az Élőlánc Magyarországért Mozgalom, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Humanista Mozgalom, a Magyar Szociális Fórum, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Orvosok Szövetsége, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége és a Védegylet.
Gaskó István, a Liga Szakszervezetek elnöke egy hete jelentette be, hogy a Liga 160 ezer aláírást gyűjtött össze.
Várady Tibor, a Humanista Párt elnöke és a Humanista Mozgalom tagja a NOL-nak elmondta, hogy ebben a pillanatban senki nem tudja megállapítani, hány aláírásnál tartanak, de az egyes szervezeteknél már olyan sok összegyűlt, hogy nagy valószínűséggel megvan a szükséges kétszázezer aláírás. Ennél biztosabbat csak vasárnap lehet majd tudni, amikor a Liga Szakszervezetek elnöke közli az összesített eredményt.
Cser Ágnes szerint lényegében nem változtattak biztosítási reformon
Az egészségbiztosítási törvényhez benyújtott MSZP-s módosító indítványok nem korrigálják annak hibáit, nem reagálnak a társadalom által megfogalmazott kritikára - közölte Cser Ágnes szakszervezeti vezető pénteken Szegeden.
Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke egy lakossági fórum előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: ha a törvény preambulumában az szerepel, hogy egybiztosítós egészségbiztosítás működik majd egészségpénztárakkal, attól a rendszer még nem lesz társadalmi egészségbiztosítás. Ha a szolgáltatásokat már nem a társadalombiztosítási intézményrendszer nyújtja, hanem megjelenik a profitérdekeltség, a tőke, akkor teljesen egyértelmű, hogy a rendszer nem lesz nemzeti hatáskörben működő társadalombiztosítás - közölte a szakszervezeti vezető.
Magyar Anna, a Csongrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének fideszes elnöke elmondta, a kórházakat rendkívül nehéz helyzetbe hozhatja az, hogy a törvény szerint a pénztáraknak nem lesz kötelező szerződést kötniük a betegellátó intézményekkel. Ez a kis kórházak elsorvadásához vezethet, a térségben élők pedig ellátás nélkül maradhatnak. (A jogszabály-tervezet szerint a pénztáraknak - megalakulásukkor - kötelező lesz szerződést kötniük a betegellátó intézményekkel.)
A lakossági fórumot követően a kétszáz-kétszázötven résztvevő közül hatvanan a szegedi városháza elé vonultak, ahol az előre bejelentett demonstráció résztvevői kormányellenes jelszavakat skandáltak. Cser Ágnes a szegedi kormánypárti országgyűlési képviselők nevét tartalmazó lapokat adott át a tüntetőknek, s azt kérte a jelenlévőktől, követeljék a képviselőiktől, hogy szavazzanak nemmel a törvényre. (MTI, NOL)