A szellőztetés többet segíthet a vegyszerezésnél
A legtöbb szobakertész sikerének titka, hogy már évek óta együtt él növényeivel, ismeri igényeit és igyekszik a kedvére tenni. Az ügyesebbek a meglévő és egész évben harmonikus formát mutató zöldjeik mellé hasonló környezetet kívánó társakat vásárolnak. Az biztos például, hogy az orchidea és a fikusz, vagy a filodendron és a lithops egymás mellett nem érzi jól magát. De vannak olyanok, amelyek akár egy edényben is kellemes társak. Így jól megfér egy árnyékos helyre állított tálban is a monsztera-filodendron-szobafutóka trió.
Ahogy más élőlények, úgy a növények is megbetegedhetnek, s a baj felismerésén és a gyors segítségnyújtáson múlik, hogy sikerül-e meggyógyítani. A gondozási hibák jeleit érdemes elsajátítani. Ha időben orvosolják a bajt, akkor a növény ismét ideális körülmények között él, s így képes ellenállni a gombák és egyéb rosszakarók próbálkozásainak.
A legtöbb bajt a helytelen öntözéssel lehet okozni, ha a cserép nyálkásodik, csak zöld moszat-, moharéteg jelenik meg rajta, akkor túlzottan sok vizet kap a növény. Ezt nem tudja feldolgozni, hasznosítani, s a felesleg a cserép falán távozik, ahol különböző, nem odavaló élőlények telepednek meg. Később megjelenhetnek azok a baktériumok, amelyek tőrothadást okozhatnak.
Ha fehér foltok jelennek meg a cserép falán, vagy a föld kiszáradó rögein, akkor a kemény víz, vagy a túlzott tápoldatozás felesleges és káros sói válnak ki. A régen át nem ültetett növény általános gyengeségét például a cserép teljes átgyökeresedése okozhatja. Ha a gyökérlabdát már teljesen átszőtték a gyökerek, a növény egyszerűen kinőtte a cserepet. Bár nem pusztul el, visszafogja a növekedését.
Fontos jel a levélhullás, ha az alsó levelek sárgulnak, száradnak, majd lehullanak, el kell dönteni, hogy kevés vízhez vagy fényhez jut a növény, de akkor is próbál leveleitől szabadulni, ha túl meleg van.
A betegségek felismerése és meghatározása külön tudomány, ám megfelelő, általános szakkönyv segítségével bárki megpróbálkozhat vele. A gombák vagy baktériumok okozta betegségek kórképeit nem olyan egyszerű felismerni, mint a látható jelenlétükkel is rémisztő, rovarok okozta bajt. A gombák és baktériumok ellen védekezni nem bonyolult feladat, mert legtöbbjük egyszerűen, az öntözés megváltoztatásával, a cserép odébb tolásával visszaszorítható, és ha ez nem sikerül, akkor elpusztítható réz- vagy kéntartalmú, esetleg különleges, szelektív, csak egy-egy betegség ellen hatásos szerrel.
A különböző levélfoltokat okozó gombák - az alternária, korompenész, lisztharmat, szeptória, szürkepenész, rozsdabetegség - jellegzetes tüneteket okoznak, könnyen felismerhetők. Legegyszerűbb védekezés - és általában teljes gyógyulást hoz - a beteg levelek eltávolítása, és a növény melegebb, szellősebb helyre költöztetése. Ha továbbra is támad a gomba, és nem sikerül pontosan meghatározni a betegséget, a gyanús levéllel a gazdaboltba kell menni, ahol a hozzáértő eladó segíthet kiválasztani a megfelelő növényvédő szert.
A vírusok által terjesztett betegségek gyógyíthatatlanok, ezért a vírusos növényektől jobb minél előbb megszabadulni. (A növényi betegségek emberre, állatra teljesen veszélytelenek.) A vírusos betegségeket általában a kertészetből hozzák magukkal az új növények. Aki ismeri a normális formát mutató fajt, felismerheti a vírus jeleit. Általában rövid szártagúsággal, furcsa formájú - például vékony, hosszában osztott, legyező alakú - levelekkel, vagy a levelek szokatlan színeivel jelezheti, hogy a vírus megváltoztatja a jellegzetes növényi jegyeket.
Ha a növényt nem szellőztetik, és nem ültetik át időben, a gyökérkárosodás okozta növekedésleállás visszafordíthatatlan állapotot idézhet elő. Ilyenkor érdemes a gyökerek között lévő földet teljesen kimosni, és a sérült, elpusztult növényi részeket eltávolítani. A gyökérrothadás kialakulásáért a nedves és hűvös környezet a felelős. Az átültetés idején érdemes a gyökereket alaposan (akár nagyítóval is) megnézni. Megtörténhet, hogy rágott részeket is találnak, ami főként a nagyobb cserepekben élő növények sárgulására ad magyarázatot. Ezért drótférgek, pajorok, ezerlábúak vagy százlábúak lehetnek a felelősek. A gyökérzet alapos tisztítása után talajkártevők ellen kezelt földbe kell ültetni a növényt.
A jövő héten a telelőben lévő növények átvizsgálásának fontosságáról írunk.
Téli határidőnapló
Fagymentes napokon már lehet metszeni. Akinek kertjében gyümölcsfák vannak, ha megteheti, még várjon a lemosó permetezéssel. A később végzett permetezés jobban árt az akkor ébredező kártevőknek és a korokozóknak. A hagymások ágyásaiban óvatosan mozogjanak, mert a legkorábbiak már nyújtogatják fejecskéjüket.