Mitt Romney bedobta a törülközőt
Az tény, hogy mindkettejük eredeti terve kudarcot vallott. Clintonnak nem sikerült már az elején eldöntenie a jelölést, Obama viszont nem tudta egyetlen rohammal a maga javára fordítani az összképet. Most mindkét tábor állóháborúra rendezkedik be. Egyre valószínűbb, hogy a konvención egy jelölt mögött sem lesz 2025 a 3253 választott delegátus közül – vagyis a döntés valamilyen mértékben a 796 szuperdelegátus kezébe kerül.
A republikánusoknál csak a párt országos tanácsának 123 tagja számít szuperdelegátusnak. Az ő szerepük a számuk miatt eleve kisebb, ráadásul John McCain jelentős előnyt szerzett. Így nem valószínű, hogy a tagság (a bejegyzett republikánus szavazók) helyett a pártelit állítson elnökjelöltet. Más kérdés, hogy a párt vallásos jobbszárnya továbbra is fenntartásokkal van a liberálisnak tartott McCain iránt. Romney kiválásával az ő szavazataik mind Huckabee-nak jutnak, ami szorosabbá teheti a vetélkedést.
Az amerikai választási rendszeren az amerikaiak sem ismerik ki magukat, mert végtelenül komplikált. A szuperdelegátusok intézményét a demokraták a 80-as évek elején vezették be, hogy a pártelit befolyásolhassa a jelöltállítást. A kategóriába esik a Kongresszus valamennyi demokrata párti tagja, a kormányzók és néhány más választott tisztségviselő, a párt országos tanácsának tagjai, valamint a volt elnökök (köztük Hillary Clinton férje), a volt törvényhozási vezetők és az országos tanács volt elnökei. Ők saját belátásuk szerint szavazhatnak a konvención. Joe Liebermann szenátor viszont elveszítette demokrata szuperdelegátusi státusát, mert a republikánus McCaint támogatja.
A párt országos politikusai és vezetői körében a Clinton-házaspár pozíciói sokkal erősebbek, mint a mindössze három éve szenátor, ráadásul a radikális változtatás programjával fellépő Obamaé. Másrészt Obamának jelenleg több pénze van. Clinton kénytelen volt ötmillió dolláros magánkölcsönt felvenni, hogy tartani tudja a lépést, míg vetélytársa az interneten egyetlen nap alatt hárommilliót kapott támogatóitól. A szakértők általában egyetértenek abban, hogy a verseny túl szoros, és egyelőre megjósolhatatlan, ki lesz a demokrata Párt elnökjelöltje. Az elitet azonban aggasztja a kialakult helyzet. Egyes hírek szerint egyeztetések kezdődtek arról, hogyan lehetne feloldani az ellentmondást, miszerint a két erős jelölt lelkesíti és mozgósítja a párt híveit, de harcuk túl sok pénzt, energiát és időt emészt fel, ezzel a republikánusok dolgát könnyíti.
Washington