London, Washington: Laborc kinevezése belügy
A brit kormány nem aggódik sem a magyar-orosz együttműködés, sem pedig a Gyurcsány-Putyin kapcsolat miatt. A magyar kormány az elmúlt időszakban támogatta a briteket egyebek mellett a Litvinyenko-gyilkosság és a British Council ügyében is - tette hozzá a nagykövetség. Az Egyesült Államok NATO-miszsziója Brüsszelben szerdán megerősítette: a legnagyobb NATO-tagállam tiszteletben tartja a magyar döntést, mert azt nemzeti illetékességbe tartozónak tartja.
Az elmúlt napokban több tekintélyes napilapban (IHT, The New York Times) is téma volt Laborc Sándor kinevezése a Nemzetbiztonsági Hivatal élére. Az írások emlékeztettek rá, hogy az újonnan kinevezett főigazgató személyében olyan tisztviselő került a NATO hírszerzési bizottságának élére, aki a moszkvai KGB-akadémián tanult. A The New York Times (NYT) források, nevek megjelölése nélkül azt írta, aggodalmat kelt a NATO-ban, hogy moszkvai KGB-kiképzést kapott Laborc Sándor, az NBH vezetője, aki egy évre a NATO hírszerzési bizottságának vezetője lett. Ugyanakkor az eredeti cikket, amelyet az IHT-ban Judy Dempsey írt, a társlap, az NYT rövidítette, átszerkesztette, és visszavett az állítólagos biztonsági kockázat ecseteléséből, kihagyta az USA-Nagy-Britannia szálat.
Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetvezetője kedden információs gátszakadás lehetőségéről beszélt. Reagálásában a Nemzetbiztonsági Iroda (NBI) hangsúlyozta: egyetlen NATO-ország sem emelt kifogást Laborc Sándor főigazgatói jelöltsége vagy kinevezése ellen, és a diplomáciai tiltakozásokról szóló állítások "nem felelnek meg a valóságnak".