Nem Veres és Gyurcsány lemondásának híre zavarta a piacot

Nem a magyar kormányfő és a pénzügyminiszter lemondásáról elterjedt - azóta hivatalosan cáfolt - híresztelés indította el a forint szerdai gyengülését, a híresztelések a már egyébként is igen ideges és "a rövid pozíciókhoz ürügyet kereső" piacot érték - mondták szerdán londoni felzárkózó piaci elemzők, akik a dél-afrikai devizapiaci fejlemények okaival állították párhuzamba a magyar piacon történteket.

Az euró szerdán kora délután 264 forint fölött is járt, miután híresztelések terjedtek el Gyurcsány Ferenc és Veres János közelgő lemondásáról.

Wike Groenenberg, a Citigroup londoni felzárkózó piaci stratégája az MTI-nek ugyanakkor azt mondta: a piac egyébként is ideges Magyarországgal kapcsolatban. Ennek oka egyebek mellett a továbbra is nagy, és a működőtőke-beáramlás által nem teljesen fedezett folyómérleg-hiány, a EU-ba irányuló, a GDP-érték 60 százalékát meghaladó értékű export - a unió ugyanis a piac szerint megszenvedne egy esetleges amerikai recessziót -, valamint azok az aggodalmak, hogy a népszavazás után lazulhat a költségvetési szigor.

Groenenberg szerint a piaci szereplők Dél-Afrikával hasonlítják össze a magyarországi helyzetet. Dél-Afrikában szintén komoly eladási nyomás alakult ki az elmúlt napokban, és az ország problémái több pontban azonosak Magyarországéival: ezek közé tartozik a nagy fizetési hiány, a politikai aggodalmak és az exportteljesítménnyel kapcsolatos aggályok.

A Citigroup londoni elemzője szerint a forint további pályáját is jórészt a globális fejlemények határozzák meg, főleg az, hogy tovább mélyülnek-e az amerikai recesszióval kapcsolatos aggodalmak.

Olivier Desbarres, a Crédit Suisse londoni befektetési részlegének európai felzárkózó piaci devizastratégiáért felelős alelnöke azt mondta: a globális tényezők okozta ideges hangulatban a piaci szereplők "ürügyet kerestek a forinteladásra ... és (szerdán) ezt meg is kapták, azzal együtt is, hogy a híreszteléseket aztán kategorikusan cáfolták".

Desbarres szerint valószínűtlen, hogy Gyurcsány Ferenc bármikor a közeljövőben valóban lemondana; a vezető elemző úgy fogalmazott, hogy "ennek az időzítésnek nem lenne értelme". Mindazonáltal ez "akkor is egy negatív sztori ... amely olyan aggályokat ébreszt, hogy ha Gyurcsány valamikor a jövőben mégis távozna, az a (költségvetési) politika lazulását okozná", tette hozzá.

Desbarres szerint "van tehát egy negatív globális háttér, amelyben a kockázatvállalási hajlam meredeken lefelé korrigál, ehhez adjuk hozzá a valamelyest sebezhető magyar valutát, majd ehhez azt a rémhírt, hogy a magyar miniszterelnök lemondani készül, és máris megvan a (forint) 1-1,5 százalékos (árfolyamveszteségét okozó) eladási hullám". A piac egyébként is rövid pozíciókba akart átmenni Magyarország esetében, és szerdán megtalálta a kiváltó okot, mondta a Crédit Suisse londoni szakértője.

Desbarres szerint a továbbiak szempontjából a következő néhány nap meghatározó lesz; megvan az esélye, hogy a forint "csatlakozik a dél-afrikai randhoz", amely meredeken esett az elmúlt napokban. Az elemző azonban hozzátette: ő inkább az árolyam stabilizálódására számít, és további esetleges gyengülés esetén arra, hogy az MNB szóbeli intervenciót hajt végre. Kijelentette ugyanakkor: meglepőnek tartana egy újabb 1 százalékos veszteséget okozó forinteladási hullámot, "hacsak nem lesznek újabb hírek Gyurcsányról".

Desbarres szerint jegybanki kamatemelés nem valószínű, ha a forint nem gyengül a 270-es sávig.

A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport szerda este kiadott külön elemzése is ugyanerre a következtetésre jut. A ház elemzői szerint akkor áll fenn a jegybanki kamatemelés kockázata, ha a forint jelentősen még tovább gyengül, és átlépi a 270-es sávhatárt.

A cég azonban a jelen állapot alapján változatlanul azzal számol, hogy az MNB következő pénzügypolitikai döntése kamatcsökkentés lesz, mert bár a forintgyengülés az importált infláció erősödésével jár, az átszűrődési ráta meglehetősen alacsony. A bank saját becslése szerint 12 havi távlatban a forint árfolyamváltozásainak mintegy 20 százaléka érződik a fogyasztói szintű inflációban.

A Barclays Capital szerint sem várható rövid távon Gyurcsány Ferenc távozása, és a ház ezért a forint stabilizálódására számít. (MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.