Jelentősen súlyosította a Fővárosi Ítélőtábla szerdán a Globex-ügyben Postáné Vellai Györgyi elsőrendű és Vajda László másodrendű vádlott büntetését, előbbit két év hat hónap helyett 7 év, utóbbit egy év nyolc hónap helyett 6 év börtönre ítélték jogerősen.
Évekkel súlyosbították a Globex-ügy jogerős ítéletét
Mivel a jogerős döntés szerint az elsőrendű vádlottnak, a Globex egykori vezérigazgatójának, és a másodrendűnek, a cégcsoport egyik tulajdonosának még körülbelül 4-5 évet kell börtönben töltenie, s a bíróság úgy ítélte meg, hogy fennáll a vádlottak szökésének, elrejtőzésének lehetősége, elrendelte a szabadságvesztés azonnali foganatosítását, és a két vádlott kezére még az ítélethirdetés után, az ítélet indoklása előtt rákerült a bilincs.
A másodfokú bíróság szerint az elsőfokú büntetés túl enyhe volt, mert az elkövetéskor 2-8 év közötti szabadságvesztéssel volt büntethető az első- és másodrendű vádlott tette - a sikkasztás, illetve Vellai Györgyike esetében még a hűtlen kezelés, a csalás és a magánokirat-hamisítás -, amely a halmazatra tekintettel 12 év is lehetett volna.
Ilyen büntetési tételekre tekintettel az elsőfokú ítélet kirívóan enyhe volt, hiszen 59 kisbefektetőt károsítottak meg, 2,465 milliárd forint tűnt el, és ebből egy forint sem térült meg - hangzott el az indoklásban.
A másodfokú bíróság szerint a Fővárosi Bíróság eltúlzott jelentőséget tulajdonított az idő múlásának, holott a vádlottak által is elkövetett nehezen felderíthető cselekmények tárgyalása szükségszerűen éveket is igénybe vehet.
A Fővárosi Ítélőtábla kiegészítette és pontosította az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást is, de döntően egyetértett vele, mert "az elsőfokú bíróság kiemelkedően alapos munkát végzett".
Az ítélőtábla megállapította, hogy bizonyítottság hiányában helyesen mentette fel az elsőfokú bíróság a vádlottakat a soproni önkormányzattal kapcsolatos vád alól.
A vád szerint értékpapírok kibocsátása, portfóliókezelés, illetve más ügyletek miatt 1996 és 1998 között sok száz kisbefektetőnek és több önkormányzatnak összesen több mint hatmilliárd forintos kárt okozó sikkasztást, hűtlen kezelést és tőkebefektetési csalást követtek el a vádlottak.
A 2006 decemberében kihirdetett elsőfokú ítéletében a Fővárosi Bíróság több vádpontban felmentette a vádlottakat, így például a soproni és a fővárosi XII. kerületi önkormányzat portfóliókezelése ügyében. Ellenben az elsőfokú bíróság kimondta az első- és a másodrendű vádlott bűnösségét 60 rendbeli sikkasztásban, többek között a kisbefektetőkkel kapcsolatos vádpontban, továbbá Vellai Györgyike bűnösségét hűtlen kezelés, csalás és magánokirat-hamisítás miatt is.
Postáné Vellai Györgyike elsőrendű vádlottat, a Globex egykori vezérigazgatóját akkor tehát két év hat hónap, Vajda László, másodrendű vádlottat, a cégcsoport egyik tulajdonosát pedig egy év nyolc hónap letöltendő börtönre ítélték. Mivel a büntetésbe az előzetes letartóztatásban töltött időt is beszámítják, ezért az elsőfokú ítélet szerint sem az első-, sem pedig a másodrendű vádlottnak nem kellett börtönbe vonulnia.
További öt vádlott felfüggesztett szabadságvesztést, ketten megrovást kaptak, egy személyt pedig minden vád alól felmentett az elsőfokú bíróság.
(MTI)