Költözik a kultúra

Számos öntevékeny kulturális szervezetnek kell kiköltöznie a szegedi Bartók Béla Művelődési Központból, mert az épületet eladja az önkormányzat.

A Szeged Étterem kávézójában tartottak hétfőn sajtótájékoztatót a Bartók Béla Művelődési Központban működő civil szervezetek vezetői, tagjai. Közel 40 öntevékeny közművelődési, művészeti csoport tudhatta eddig otthonának a város központjában lévő épületet. Ordasi Péter főiskolai docens, a Bartók Béla Női Kar vezetője sérelmezte: a városházán anélkül döntöttek az épület eladásáról, hogy előtte egyeztettek volna az ott működő civil szervezetekkel. A közgyűlés kulturális bizottsága sem tárgyalt a kérdésről, így azoknak a szervezeteknek "amelyek feje fölül eladják a tetőt", nem volt módjuk kifejteniük az álláspontjukat. Ordasi szerint az önkormányzat eladási szándékáról már tavaly ősszel megjelentek az első sajtóhírek, a városban működő Konzultatív Közművelődési Tanács határozatban tiltakozott az elképzelés ellen, de véleményét nem vették figyelembe.

A megszólalók idézték Solymos László alpolgármestert, aki a központi helyen lévő Bartók helyett egyebek mellett a tápéi, szentmihályteleki művelődési házat ajánlotta a rendezvények helyszínéül. Igaz, más, belvárosi kulturális intézmények is szerepelnek az ajánlatban, de szerintük ezek kevésbé alkalmasak, mint a meglévő épület.

Ordasi Péter ragaszkodik hozzá, hogy a Bartókban működő összes civil szervezettel egyeztessen a városvezetés. Ott ugyanis egy helyen található a művészetek és a művelődés szinte minden ága, így magától értetődő és természetes közöttük a kölcsönhatás. Szétszélesztésük akkor is veszteség, ha túlélik az áttelepítés megrázkódtatását. Kérdésemre Ordasi azt mondta: szerinte Solymos László alpolgármester megosztani igyekszik a szervezeteket, és külön próbál egyezkedni az elhelyezésükről. A légkörre jellemző, hogy a sajtótájékoztatót sem tarthatták meg a felszámolásra ítélt Bartókban, mert az intézmény vezetője nem mert engedélyt adni erre. Ordasi Péter úgy összegezte véleményét: szerinte a város vezetői nem jól ismerik, ezért leértékelik azt a munkát, amelyet az öntevékeny kulturális szervezetek közmegelégedésre végeznek, miközben az Oktatási és Kulturális Minisztérium stratégiája szerint európai uniós támogatással ott is létre kell hozni ilyeneket, ahol eddig nem voltak.

Solymos László alpolgármester szerint június 30-ig minden civil szervezet számára találnak otthont. Közülük jó néhány már meg is egyezett a folytatásról valamelyik kulturális intézménnyel. Solymos hangsúlyozta: amikor az ügyészség jelezte vételi szándékát az épületre, ő már másnap összehívta a civil szervezetek vezetőit. A Bartókból június 30-ig kell kiköltözni - addig befejeződik az Ifjúsági Ház felújítása. A város központjában is ajánlottak elhelyezést a csoportoknak - például a Százszorszép Gyermekházban, a Korzó Zeneházban, a Belvárosi moziban. Nem akarják megosztani a civil szervezeteket, és nem tárgyalnak velük külön-külön. Szeged évente hárommilliárd forintot költ kulturális célokra, nemrég újítottak föl két művelődési centrumot, továbbá újjáépítettek vagy felújítottak hat régebbi kultúrházat. Arra a felvetésre, hogy e művészeti, közművelődési csoportok együtt értékesebbek, mint külön-külön, Solymos László azt válaszolta: másutt is összetett kulturális közegbe kerülnek a közösségek, a Bartók mellett ma még a megszokás szól legerősebben.

A kulturális bizottság megtárgyalja a kérdést, szokás szerint, két nappal a február 15-i közgyűlés előtt, amelyen dönt a ház eladásáról.

Balogh Sándor szobrászművész kiállítása a Bartók Béla Galériában
Balogh Sándor szobrászművész kiállítása a Bartók Béla Galériában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.