Karácsonyra Leonar3Do
Csendben készült a nagy ugrásra az elmúlt fél, háromnegyed évben Rátai Dániel. A fiatalember három éve azzal keltett hatalmas feltűnést, hogy a 21 éven aluli feltalálók és tudósok egyesült államokbeli világversenyéről hat első díjjal tért haza. Az azóta már tökéletesített találmány, a Leonar3Do a közönséges személyi számítógépet háromdimenziós munkakörnyezetté alakította - két webkamera, egy szívószálra erősített karácsonyfaizzó, egy további két karácsonyfaizzóval felszerelt piros-kék szemüveg, valamint az ezekhez írt szoftver segítségével. Mint meséli lapunknak: a megmérettetés után a nemzetközi és a hazai érdeklődést tapasztalva az volt az elképzelésük, hogy egy átlagos számítástechnikai ismeretekkel rendelkező felhasználó által könnyen kezelhető berendezés kerüljön kereskedelmi forgalomba. Ebben nincs is változás, ám az elmúlt év második felében a Leonar3Do professzionális irányú fejlesztése a korábban elképzelteknél sokkal nagyobb hangsúlyt kapott.
A Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézete (MTA-KOKI) és az Akadémia elnökének - Vizi E. Szilveszternek - a részvételével alapított Femtonics Kft. megkereste Rátai Dánielt. Ennek az volt a magyarázata, hogy a MTA-KOKI az idegsejt-kutatási programjában olyan világújdonságnak számító mikroszkóp megalkotásán dolgozik, amellyel az idegsejtek - elsősorban agyi idegsejtek - néhány száz vagy ezres csoportját lehet vizsgálni - fejtette ki lapunknak Rátai János, a találmány továbbfejlesztésére alapított cég, a 3D for All Kft. ügyvezető igazgatója és az ifjú feltaláló édesapja. Az MTA-KOKI fejlesztési munkái azonban "határkőhöz érkeztek", s a kutatók számára kiderült, a Leonar3Dóval hidalhatják át a problémáikat, ráadásul beépítése ezen a területen teljesen új lehetőségeket nyit számukra. Ehhez azonban komoly fejlesztést kell végrehajtani a Leonar3Dón - mondta Rátai Dániel. Ez a közös munka indult el a közelmúltban, amihez immár az anyagi források is biztosítottak. A csoportosulás ugyanis a Nemzeti Kutatási és Technológia Hivatal Jedlik Ányos-programjában decemberben több mint 464 millió forintos támogatást nyert el. A teljes projekt körülbelül 600 millió forintot igényel, a fennmaradó részt a pályázat elnyeréséhez konzorciumba tömörült tagok állják. (A konzorciumot társaságuk, a 3D for All vezeti.) A tervek szerint a program 28 hónapos lesz, azaz ennyi idő alatt kell az összetett projektet teljesíteni.
Az ügyvezető igazgató szerint elsősorban az amerikai piacon mutatkoznak nagy lehetőségek. Ezt a vélekedésüket egy az Egyesült Államokban a közelmúltban készített piackutatás is alátámasztja: e szerint az USA-ban nagyon komoly kereslet mutatkozik Rátai Dániel találmánya iránt. Ehhez azonban még szükség van a nagy szériás gyártáshoz és forgalmazáshoz elengedhetetlen befektetői partnerekre, amelyek esetében ugyancsak biztató jelek vannak, de ezekről a feltaláló és édesapja többet nem kívánt mondani. Hozzátették azonban, a gyártást teljes egészében előkészítik. Így, ha egy társaság "becsenget hozzájuk", akkor már nem a Loenar3Do prototípusa, hanem egy kereskedelmi forgalomra kész, sorozatgyártásra alkalmas verzió áll majd a rendelkezésükre. Erre azért van szükség, mert olyan formátumú befektető, mint amire számítanak, már nem egy körülbelüli állapotot szeretne látni, hanem azt, hogy pontosan mibe is fekteti a pénzét.
Mindezek mellett a közelmúltban olyan játékok kifejlesztése is elkezdődött, amelyek alapvetően a Leonar3Do által nyújtott képességeket igénylik. Rátai Dániel a részletekre irányuló kérdésünket azonban elhárította, mert mint fogalmazott: itt azért még a kezdeteknél tart a projekt. Megjegyezte viszont, hogy az említett feladatok és a további fejlesztések miatt most is jelentkezőkre várnak, mivel a 3D for All létszámát a növekvő igények miatt bővítik.