Újabb klinikai vizsgálatok megerősítették, hogy a hosszú hatástartamú inzulinok közül a detemirinzulin testsúlyra gyakorolt hatása egyedülállóan kedvező.
Kevésbé hizlaló inzulin
Aki éveken, évtizedeken át túlsúlyt cipel, és van rá genetikai hajlama, nagyobb eséllyel betegszik meg időskori (2-es típusú) cukorbetegségben. Amikor esetükben az életmód-változtatás és a tablettás kezelés már kevés a megfelelő anyagcsere-egyensúly fenntartásához, át kell állni inzulinra. Erre sokszor a kelleténél később kerül sor, többek között azért, mert a páciens fél az inzulin okozta gyakori testsúlygyarapodástól.
Az inzulinkezelés megkezdését követően jelentkező testsúlygyarapodást a szakemberek a következőkkel magyarázzák: amikor a beteg vércukorszintje még nincs jól beállítva, nagyon sok cukor távozik a szervezetből a vizelettel, csökkentve ezáltal a testsúlyt. Amikor viszont a beteg vércukorszintjét inzulinnal sikerül megfelelő szinten tartani, javul a cukorfelhasználás a szervezetben, ami azután értelemszerűen emeli a testsúlyt. Emellett az inzulinnak van némi vízvisszatartó hatása is, ami ugyancsak hozzájárulhat a kilók növekedéséhez. Egy most zárult vizsgálat szerint egy hosszú hatású, modern inzulinkészítménynek, a detemir- inzulinnak más hosszú hatású inzulinokhoz képest jóval kisebb a testsúlynövelő hatása. A Diabetologia című orvosi szakfolyóirat a napokban tette közzé a Dallasi Diabetes és Endokrin Központ egy éven át folytatott nagyszabású vizsgálatának eredményeit, melyek nemcsak ezt a tényt erősítik meg, hanem azt is alátámasztják, hogy még nagyobb testsúlyelőny érhető el, ha a páciens napi hosszú hatású detemirinzulin-adagját egyszerre viszik be. A vércukorszint alakulása az egyszeri adagolás mellett ugyanolyan kiegyensúlyozott marad, mint napi kétszeri bevitel esetén.
Becher Péter, a soproni Erzsébet Kórház diabetológus főorvosa szerint a nálunk is kapható készítmény 100 százalékos tb-támogatással vehető igénybe. Ezt hazai betegek fele használja. A hatóanyaggal a fiatalkori cukorbetegeknél fogyást is elértek, a felnőttkori betegeknél pedig kisebb a súlygyarapodás. A súly kontrollálása azért is fontos, mert az elhízott emberek körében gyakoribbak az ízületi, epekőproblémák, illetve daganatos betegségek is gyakrabban alakulnak ki.