Az EU csütörtökön aláír Belgráddal
A soros szlovén EU-elnökség ugyanakkor figyelmeztet: Belgrádnak fokoznia kell erőfeszítéseit a hágai törvényszékkel való együttműködésben. Hans-Gert Pöttering európai parlamenti elnök kiemelte, hogy a szerbiai szavazók magas részvételi arány mellett nyilvánították ki akaratukat, miszerint „az európai család részének tekintik magukat.” Pöttering a stabilizációs és társulási folyamat – azaz a huszonhetek egyfajta előszobája – keretében további reformok végrehajtására sürgette Borisz Tadics újraválasztott államfőt.
Tabajdi Csaba (MSZP), az Európai Parlament Koszovó ügyében illetékes társ-jelentéstevője üdvözölte Tadics győzelmét, de figyelmeztetett: „intő jel az Európai Unió számára, hogy Nikolics magas részvétel mellett is a szavazatok csaknem 48 százalékát szerezte meg”.
- Tadics győzelmében komoly szerepet vállalt a vajdasági magyar nemzeti közösség is - hangsúlyozta Tabajdi, hozzátéve: Koszovó státusza kérdésében “Magyarország támogatja az unió közös álláspontját, de a vajdasági magyarokra tekintettel nem érdeke Koszovó első körös elismerése.”
Az EU csütörtökön egy kereskedelmi és vízumkönnyítési kérdésekre is kiterjedő megállapodást ír alá Belgráddal. Ez azonban szűkebb, mint - az egyébként korábban már parafált - stabilizációs és társulási egyezmény, amelynek gyors aláírását egy hete holland vétó hiúsította meg az uniós külügyminiszterek ülésén. A múlt héten eközben Brüsszel - a Nyugat-Balkánon elsőként – vízummentességi tárgyalásokat is kezdett Szerbiával.
Romániának nem tetszik
Románia rendkívül lojális partnerként fog viszonyulni az Európai Unió döntéseihez, de nem fogja elismerni Koszovó egyoldalúan kikiáltott függetlenségét - jelentette ki Bukarestben Traian Basescu román államfő.
Basescu a Nicolas Sarkozy francia elnökkel folytatott megbeszélés után nyilatkozott erről a sajtó képviselői előtt.
A francia államfő ezzel kapcsolatosan úgy fogalmazott, hogy Koszovó függetlensége elkerülhetetlen, de ahhoz meg kell teremteni a lehető legjobb körülményeket, Európának pedig egységesnek kell maradnia.
(forrás: brüsszeli tudósítónk, MTI)