A csádi hadsereg győzelmekről számol be
"A biztonsági és védelmi erők délután menekülésre kényszerítették a szudáni el-Besir (Omar Haszan Ahmed el-Besir szudáni elnök) zsoldosait, és kiűzték őket a fővárosból" - tudatta Mahamat Ali Abdallah tábornok közleményében.
"A szudáni rendszer három hadoszlopot indított N'Djamena ellen, és egy másik lázadó hadoszlop szudáni helikopterek támogatásával vasárnap sikertelenül támadt az adréi helyőrségre" - áll a közleményben.
A lázadók visszavonultak
A lázadók, akik szombaton körülzárták az elnöki palotát, visszavonultak, majd vasárnap este a város keleti kijáratáig hátráltak. Hétfőn szóvivőjük útján tudatták, vasárnap éjjel "önként vonultak ki" N'Djamenából, hogy lehetőséget adjanak a civileknek a város elhagyására.
Menekültáradat
Máris több ezren keltek útra a fővárosból a N'Djamena szomszédságában húzódó kameruni határ irányába - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) kameruni illetékesekre hivatkozva. Kamerun vasárnap megnyitotta a Chari folyón átívelő, a csádi fővárost a kameruni Kousserivel összekötő hidat.
Csád Szudánt vádolja a mostani konfliktus kirobbantásával. Utoljára évekkel ezelőtt voltak ilyen súlyos összecsapások a közép-afrikai országban.
ENSZ BT
New Yorkban vasárnap este összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa, de egyelőre nem született megállapodás semmilyen dokumentumról. A testület hétfőn ismét megvitatja a csádi helyzetet - jelentette be Ricardo Alberto Arias panamai ENSZ-nagykövet, a BT soros elnöke.
Jean-Maurice Ripert francia ENSZ-nagykövet közölte: azt szeretnék, hogy "a Biztonsági Tanács haladéktalanul ítélje el az agressziót (...) és adjon meg minden szükséges segítséget Csádnak, hogy véget vethessen az államcsínykísérletnek".
(MTI)