Elmérgesedő vita Afganisztánról

Az USA mellett a hét végén Kanada és a NATO-főtitkár is nagyobb német szerepvállalást kért Afganisztánban. Budapest egyébként már megtette a magáét.

Ottawa elvárja, hogy Németország minden szinten fokozottabban vegyen részt a NATO vezette nemzetközi békeerő, az ISAF tevékenységében - jelentette ki a kanadai kormány szóvivője. Szombaton Jaap de Hoop Scheffer, a NATO főtitkára ugyanezt kérte Berlintől, tegnap pedig Kanada odáig ment, hogy felrótta: míg az észak-amerikai ország a tálibok ellen délen vívott harcokban az elmúlt években mintegy 80 katonát vesztett, az északon békefenntartó feladatot ellátó német Bundeswehr-kontingens áldozatainak száma ugyanebben az időszakban "csak" 26 volt.

Robert Gates védelmi miniszter a múlt hét végén valamennyi NATO-tagállamnak levelet küldött, amelyben szorgalmazza, hogy szövetségesei vállaljanak nagyobb szerepet az afganisztáni stabilizációs-újjáépítő erőfeszítésekben. Magyarország gyakorlatilag megelőzte a Gates-levélben foglaltakat, a minapi hollandiai NATO-tanácskozáson újabb vállalásokat jelentett be.

Az USA elsősorban Németországtól várja el, hogy a "nemzeti korlátozásokat" (caveat) félretéve küldjön harcoló alakulatokat a nehezebb helyzetű délre. A német katonai hírszerzés által a Spiegelnek kiszivárogtatott dokumentum szerint több zászlóaljnyi erejű tálib egységek délről két úton át (Hilmend tartományból Sindand, nyugat felől, a másik ág Kabul mellett tart északra) húzódnak a németek parancsnoksága alá tartozó, eddig viszonylag nyugodt északi-északkeleti országrészbe (ahol egyébként a magyar PRT is működik). Az erősödő tálib/al-Kaida katonai nyomás elsősorban négy állam (USA, Nagy-Britannia Kanada, Hollandia) erőire hat.

Közben tovább romlik a katonai helyzet, amelyet a szaporodó támadások s azok egyre nagyobb földrajzi kiterjedtsége is tükröz. Az USA Atlanti Tanácsa másokkal együtt az afgán kormányhatalom gyengüléséből, a korrupcióból, a gazdaság pangásából, a kábitószer-termelés további növekedéséből a lakossági bizalomhiányból fakadó veszélyekre utal, amelyek kockára tehetik a nyugati szövetségi rendszer stratégiáját, eddig elért részleges stabilizációs eredményeit.

Magyarország "megelőzte" az újabb Gates-levélben felvetetteket, hiszen már a NATO védelmi minisztereinek minapi, hollandiai találkozóján újabb lépéseket jelentett be, mondta lapunknak tegnap Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. A csütörtökön-pénteken tartandó újabb informális NATO védelmi miniszteri tanácskozáson Szekeres Imre négyszemközti megbeszélést folytat Robert Gatesszel, és találkozik kanadai és svéd kollégájával is. Utóbbival a C-17-es szállítógépprogramról egyeztetnek. Svédország a második legnagyobb megrendelő-finanszírozó a pápai NATO-szállítógép-projektben.

A hollandiai találkozón bejelentett magyar lépések:

1. Meghosszabbítják a magyar részvételt a Baghlan tartományban működő Tartományi Újjáépítési Csapat (PRT) vezetőjeként.

2. Októbertől 10-12 fős, különlegesen kiképzett csoport az amerikaiakkal együttműködve, nemzeti korlátozások (caveat), területi megkötöttség nélkül, 3 hónapos váltásokkal megkezdi tevékenységét.

3. A kabuli repülőtér irányításában átvesszük a vezető nemzet szerepét.

4. Az afgán kormányerők támogatására, tanácsadói feladatokkal felállítunk a hollandokkal közösen egy OMLT-t, műveleti összekötő, adott esetben harchelyzetbe is keveredhető egységet. Erről holland partnereinkkel tárgyalunk.

Hétvégén is temettek Afganisztánban elesett kanadait
Hétvégén is temettek Afganisztánban elesett kanadait
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.