Világháborúval példálóznak az oroszok

Burkoltan a második világháborúban elszenvedett szörnyű emberveszteség megismétlődésének lehetőségével fenyegette meg Lengyelországot Dmitrij Rogozin, Oroszország állandó képviselője a NATO-nál.

A diplomata aggodalomnak álcázott kirohanását az váltotta ki, hogy Radek Sikorski varsói külügyminiszter bejelentette: elvi megállapodásra jutottak Washingtonnal a Lengyelország területére tervezett amerikai rakétapajzsról.

A történelem azt mutatja: mindig tragédiához vezetett, amikor Lengyelországot a konfrontáció vonalán lévő országgá tették - oktatott Rogozin, és emlékeztette Varsót, ez legutóbb a lakosság egyharmadának halálához vezetett. Nyilatkozatából kimaradt az utalás a Molotov-Ribbentrop-paktum nem elhanyagolható szerepére a háborús pusztításban.

Sokkal átgondoltabb döntésekre számított saját bevallása szerint az orosz diplomata Donald Tusk miniszterelnök kormányától. Az Interfax hírügynökségnek Brüsszelből nyilatkozó nagykövet szerint Lengyelország érdeke, hogy jószomszédi, partneri, baráti kapcsolatokat építsenek ki az Oroszországi Föderációval. Az amerikai-lengyel megállapodás hírére moszkvai részről elsőként reagáló diplomata szerint mindössze ürügy, hogy a külföldi támaszpontok kiépítését az Iszkander-komplexumoknak a Kalinyingrádi Területen való felállítására vonatkozó orosz tervek indokolják. Rogozin hangsúlyozta, hogy ezek a fegyverek nem a NATO vagy Lengyelország ellen irányulnak majd, hiszen ezek a nemzetközi terrorizmus elleni harc céljait szolgálják a jövőben.

"Arról próbálnak meggyőzni minket, hogy az amerikai rakétaelhárító rendszert barátinak kell tekintenünk, noha közvetlenül Oroszország nyugati határai mellett jelenik meg, és a másik fél a kis hatótávolságú orosz rakétákat és operatív fegyvereket maga ellen irányulónak tekinti. Ilyen körülmények között nehéz megállapodásra jutni" - mondta Rogozin.

Az amerikai rakétapajzs heves vitákat kiváltó európai része egy cseh radarállomásra és egy tíz rakétát tároló lengyel silóra épülne. A milliméteres tartományban működő csehországi észlelő Brdy városa mellett működne, az Észak-Lengyelországban kiszemelt tároló és indítókomplexum pedig Slupsk közelében kapna helyet. Az amerikaiak két érvet szoktak felhozni az orosz félelmekkel szemben. A tíz ellenrakéta kevés a több száz orosz nehézrakéta hatástalanítására. Másrészt technikailag sem képes elérni a magasabb űrpályán és gyorsabban repülő lövedékeket a fejletlenebb észak-koreai és iráni fegyverek elhárítására tervezett rendszer.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.