Elvonulást engednek a csádi főváros lakóinak az új roham előtt

A csádi lázadók vasárnap bejelentették, hogy visszavonultak a főváros keleti kijáratához, hogy időt adjanak a civileknek a távozásra, mielőtt újabb támadásba kezdenének. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa helyi idő szerint vasárnap délután rendkívüli ülést tart a csádi helyzet megvitatására - közölte egy diplomata New Yorkban.

Alábbhagytak a harcok vasárnap délutánra a csádi fővárosban, N'Djamenában, az ország keleti részén azonban új frontot nyitottak a lázadók, támadást intézve a szudáni határ melletti Adré prefektúra ellen.

A szombati harcok és a vasárnap reggeli nehéztüzérségi párbaj után, amely N,Djamena központjában, az elnöki palota közelében zajlott le, vasárnap délben és délután viszonylagos nyugalom honolt a csádi fővárosban. "A helyzet ennek ellenére rendkívül feszült és bizonytalan. Nehéz megállapítani, ki kerekedett felül a másikon" - idézett a francia hírügynökség egy katonai forrást.

"Elcsitultak a harcok" - mondta nyugati tudósítóknak a lázadó szövetség szóvivője is. Mobiltelefonon adott nyilatkozata szerint a lázadók vasárnap reggeli tüzérségi támadása csak az ellenállás erőinek kipuhatolását szolgálta. "Harckocsijaiknak és helikoptereiknek köszönhetik, hogy még van bizonyos katonai erejük, emberük azonban már alig van" - foglalta össze a puhatolózás eredményét.

Hervé Morin francia védelmi miniszter viszont azt mondta vasárnap az Europe 1 francia rádióban, hogy még legalább 2-3 ezer embere van Idriss Deby Itno csádi elnöknek.

Több száz sebesültje volt a csádi kormányerők és a lázadók hét végén lezajlott n,djamenai ütközetének; a sebesültek túlnyomó része civil, akit eltalált egy-egy eltévedt lövedék - közölte Párizsban az Orvosok Határok Nélkül (MSF) humanitárius szervezet. Az MSF egy csapata a csádi főváros egyik kórházában dolgozik.

A délelőtti ütközet által előidézett felfordulást kihasználva a helyi lakosság egyes csoportjai kifosztották N'Djamena központi vásárcsarnokát, illetve piacterét, valamint a csádi nemzeti rádióadó épületét is. A vásárcsarnok, illetve a piactér épületei nagyrészt leégtek délelőtt, mert a csádi hadsereg egyik helikoptere célt tévesztett rakétájával, és a lázadók helyett a piactér közepébe talált. A tömeg az égő piacteret rohanta meg, és elhurcolt onnan mindent, ami érték még menthető volt. A harcok során a rádió épülete felváltva hol a kormányerők, hol a lázadók kezére került, majd egy idő után mindkét fél otthagyta. A környékbeliek ekkor szinte mindent elhurcoltak az őrizetlenül maradt épületből, ami csak mozdítható volt, mindenekelőtt a számítógépeket. Az adó működésképtelenné vált.

A csádi lázadók támadást intéztek vasárnap az ország keleti részén, a szudáni határ mellett lévő Adré prefektúra ellen. A csádi régió prefektusa azt állította, hogy a szudáni hadsereg helikopterei és Antonov típusú repülőgépei támogatták a lázadókat, de a csádi hadsereg ottani alakulatai visszaverték a támadást. A szudáni kormány visszautasította egy nyilatkozatában, hogy a szudáni hadseregnek vagy bármely más szudáni szervezetnek köze lenne a Csádban dúló polgárháborúhoz.

Vasárnap megérkezett Libreville-be, Gabon fővárosába a Csádból kimenekített külföldiek első csoportja. A francia hadsereg négy repülőgépével szállítják el a távozni kívánókat N,Djamenából, ahová szombat reggel behatoltak a lázadók. A francia fegyveres erők eddig összesen 514 embert menekített ki az ostromlott csádi fővárosból, köztük 217 franciát - közölte vasárnap a párizsi külügyminisztérium. A gaboni fővárosból egy bérelt Boeing 777-es és egy Airbus géppel szállítják majd tovább a kimenekített európaiakat Párizsba.

A csádi lázadók azzal vádolták meg vasárnap Franciaországot, hogy segíti Deby elnököt. Azzal fenyegetőztek, hogy támadni fogják a n,djamenai repülőteret, lehetetlenné téve a külföldiek elszállítását.

A bizonytalan helyzet miatt az Európai Unió egyelőre elhalasztja békeerőinek csádi misszióját - így határoztak diplomáciai forrásokból származó értesülések szerint a 27 EU-tagállam nagykövetei Brüsszelben, vasárnapi rendkívüli ülésükön.  A nagykövetek kedden újra tanácskoznak az ügyben. Az Európai Unió a közeli napokban akarta Csádba és a Közép-afrikai Köztársaságba indítani 3700 fős békefenntartó erejét, hogy megvédje a szudáni Dárfúr térség polgárháborús pusztításai elől oda menekült mintegy 450 ezer embert.


 

 
Daoud Soumain csádi vezérkari főnök életét vesztette a lázadókkal vívott harcokban - erősítette meg vasárnap Hervé Morin francia védelmi miniszter az Europe 1 rádióban. Egy csádi katonai forrás már szombaton közölte, hogy a vezérkari főnök előző nap meghalt Massaguet-ben, a fővárostól, N'Djamenától 50 kilométerre északkeletre.

Idriss Deby Itno csádi elnöknek, aki "kivételes harcos, nagy bátorságú ember, még legalább 2-3 ezer embere van" - folytatta a francia miniszter, aki szerint a vasárnapi nap "minden jel szerint döntő lesz". Megerősítette azt is, hogy "evakuáltunk mintegy 400 embert, akik mind saját elhatározásukból távoztak".

Hervé Morin bejelentette az interjúban, hogy a harcok miatt szerdáig felfüggesztik az EUFOR-erőinek telepítését, de hangsúlyozta: nincs szó arról, hogy lemondanának róla. Az Európai Unió a közeli napokban akarta Csádba és a Közép-afrikai Köztársaságba indítani 3700 fős békefenntartó erejét, hogy megvédje a szudáni Dárfúrból a harcok elől oda menekült mintegy 450 ezer embert.

Bernard Kouchner francia külügyminiszter a Le Journal du Dimanche vasárnapi lapban közölt nyilatkozatában azt hangoztatta, "nem hiszi", hogy a csádi lázadók offenzívája veszélyeztetni fogja az EUFOR-telepítést.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.