Csúcsborok barikhordókban

Összekóstolást rendeztek nemrég Firenzében: egy évnél hosszabb ideig barikhordókban tartott csúcsborokat ízleltek meg a hozzáértők, és döntöttek a helyezésekről. Egy magyar cég lett a nyertes.

Az európai összekóstolás idei győztese a Tolna megyei Bátaapátiban jegyzett, s a Baranya megyei Palotabozsokon telephellyel rendelkező Európai Kádárok Kft. lett - megelőzve 16 nagy hírű francia indulót is. Sikabonyi Miklós, a dél-dunántúli - olasz érdekeltségű - cég igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy a több mint egy évig barikhordókban tárolt nemes borokat először az úgynevezett vaktesztnek vetették alá: neves borász szakemberek kóstolták, majd minősítették a nedűket. Ezután kádárüzem-vezetők véleményezték a borokat, különös tekintettel arra, hogy a hordók milyen aromákkal gazdagították azokat. Firenzében mindkét zsűri szerint az Európai Kádárok voltak a legjobbak.

Az eredmény különösen a franciákat lepte meg, hiszen a barikolás Franciaországból származik: néhány évtizeddel ezelőtt innen kezdték el szállítani a nagyméretű, tölgyből készült, szivar alakú hordókban a bort Amerikába, ahol elragadtatással nyilatkoztak a kellemes ízű nedűkről.

Sikabonyi Miklós úgy fogalmazott: a tölgyből készült hordók vaníliaíze átjárja a bort, és különleges aromát ad az amúgy is remek italoknak. Az igazgató elmondta, hogy az 1997-ben alakult Európai Kádárok Kft. üzemében az igen sűrű szövetű, legalább 110-120 éves kocsánytalan tölgyből készítik a barikhordókat. Alapanyagként kizárólag zempléni és mecse-
ki tölgyrönköket vásárolnak, évente mintegy 1200-1300 köbméternyit. A rönköket körcikkekre vágják, majd dongákra fűrészelik. Az anyag 36 hónapig a szabad ég alatt pihen, közben locsolják, hogy eltávolítsák belőle a csersavat. Az igazgató tájékoztatása szerint egy köbméter tölgy 60 ezer forintba kerül, egy köbméter donga értéke pedig 600-650 ezer forint. Egy köbméter dongából - különböző méretekben - tíz-tizenegy hordót készítenek. A barikhordókat saját faanyagukkal égetik ki, és csupán három-négy évig használják őket. Sikabonyi hozzáfűzte: eddigi eredményeikben és a mostani szakmai sikerben is fontos szerepe van kádármesterüknek, Flódung Kristófnak, aki műszaki vezetőként irányítja a hordógyártást.

Az Európai Kádárok évente háromezer hordót készít és ad el. 2003-ig kizárólag exportra dolgoztak. Ma már a magyar piac is élénken érdeklődik: jelenleg a hazai boroscégek vásárolják meg a Palotabozsokon készült barikhordók több mint tíz százalékát.

Sikabonyi Miklós, Flódung Kristóf és a híres hordók
Sikabonyi Miklós, Flódung Kristóf és a híres hordók
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.