A fővárosi Fidesz feljelentést tesz
Az ugyanis korábbi ellenőrzése során azt állapította meg, hogy 126 rekonstrukció közül 55 esetben szabálytalanságok történtek: rövidebb szakaszt újítottak fel, mint amelyhez az állami támogatást kérték, miközben a pénzügyi elszámolásokban az eredeti úthosszúság szerepelt.
A szabálytalanságok miatt Tiba Zsolt főjegyző fegyelmi vizsgálatokat is indított a városházán. György István a tegnapi közgyűlés ülése idején tartott tájékoztatóján jelentette be, hogy a Fidesz büntetőfeljelentést tesz az ügyben.
A főváros egyébként korábban azzal érvelt, hogy az igénybe vett állami támogatás minden fillérjét útfelújításokra költötte (csak éppen nem az úttest javítására, hanem például parkolóhelyek kialakítására vagy vízelvezető szegélyek kiépítésére), a pályázatban szerepelt rekonstrukciók pedig összességében 96 százalékban teljesültek.
Budapesten nemkívánatos a Magyar Gárda - mondta ki határozatban a közgyűlés Demszky Gábor főpolgármester javaslatára, amelyet az MSZP- SZDSZ-koalíció és az MDF szavazott meg. A Fidesz és a KDNP jelezte, hogy a javaslatot támogatják, a voksoláskor ugyanakkor képviselőik nem nyomtak gombot.
Demszky arra emlékeztetett, hogy a Magyar Gárda nemrégiben "minden ember megfélemlítésére alkalmas, indulatoktól fűtött" rendezvényt tartott egy józsefvárosi iskola előtt, egy diák tragikus halálát ürügyként felhasználva. A főpolgármester szerint egyértelmű, hogy a gárda valamennyi akciója a demokratikus értékek, az emberi jogok és a kisebbségek ellen irányul. Tarlós István, a Fidesz frakcióvezetője aggasztónak ítélte a közterületi erőszak elharapódzását, de nem tartotta szükségesnek, hogy határozatot hozzon a közgyűlés ez ügyben.
A főváros munkacsoportot hoz létre az iskolai erőszak megelőzése érdekében; a neves szakértőkből álló testület feladata lesz, hogy két hónapon belül budapesti problématérképet és megelőzési programot készítsen. Tarlós István ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a döntés "szükséges, de nem elégséges" feltétele az előrelépésnek.
Ez év második felében kezdődik a Margit híd két évig tartó felújítása, jelentősebb forgalomkorlátozásokra azonban csak akkor lehet számítani, ha befejeződött a Szabadság híd decemberig tartó rekonstrukciója - döntött a közgyűlés, elfogadva a beruházás engedélyokmányát. Az 1876-ban, Budapesten másodikként épült dunai átkelő felújítása 13milliárd forintba kerül, ebből 6 milliárd az uniós forrás. A 2010. május végéig tartó felújítás során kiszélesítik a forgalmi sávokat, kerékpárutat alakítanak ki, a szigeti bejárónál pedig jelzőlámpás csomópontot létesítenek. Visszaépítik a korhű kandelábereket és oszlopokat, a korlátokat, pótolják a háborúban megsérült pillérszobrokat, és a híd díszvilágítást is kap.
Bár a kormányzati negyed beruházását a kormány "megállította", az ahhoz szükséges infrastrukturális fejlesztéseket a főváros a környék szabályozási kerettervének tegnapi módosításával támogatta. A szabályozási terv alapján ki kell hagyni a helyet a majdani 5-ös metró Podmaniczky utcai megállójához, kétszer kétsávosra bővíthető a Podmaniczky utca, a Ferdinánd hidat pedig kétszer kétsávos közúti aluljáróval pótolnák. A Nyugati utascsarnoka és a Ferdinánd híd között csak úgy emelhető új épület, ha annak elkészültéig lefedik a pályaudvarra futó vágánypárokat, és legalább húsz méter széles tetőkertet, illetve zöldsávot alakítanak ki. A tervmódosítással a főváros egyben lehetőséget adott a WestEnd második ütemének a megépítésére, amely a Ferdinánd hídtól északra, legfeljebb 20 ezer négyzetméteres alapterületen épülhet meg, tömbje pedig magába foglal egy majdani kéthektáros közparkot is.