Újbuda harca az óriások ellen
Az illegális óriásplakátokkal szembeni határozott fellépésre szánta el magát Újbuda. A közelmúltban meghirdetett programjának részeként eddig hét táblát bontatott el, de a február 14-ig tartó első ütemtervben újabb 32 eltávolítása szerepel. További 112 táblára már megszületett a bontási határozat, melynek később szereznek érvényt, de néhány hónapon belül ezeket is eltüntetik.
A kerület idén hárommillió forintot szán a programra - mondta el Molnár Gyula, Újbuda polgármestere tegnapi tájékoztatóján, melynek keretében egy, a Budaörsi repülőtér szomszédságában, a Kinizsi utcai körforgalomnál található óriásplakát-táblát bontatott el a hatóság. Egy-egy szerkezet eltávolításának költsége néhány tízezertől akár a 900 ezer forintot is elérheti, mivel akad olyan, amelyiket csak daruval lehet leemelni. A kerületben egyébként 800-nál, más becslések szerint ezernél is több óriás-reklámtábla található, engedéllyel alig tíz százalékuk rendelkezik. A városrész mindaddig folytatja leszereltetésüket, amíg az összes illegális szerkezet eltűnik a közterületekről.
A polgármester emlékeztetett arra, hogy az ilyen óriástáblák kihelyezése építésiengedély-köteles, ha a hozzájárulást a tábla kihelyezője elmulasztja beszerezni, építésrendészeti eljárás keretében kötelezik a bontásra. Csakhogy sok esetben a hirdető fellebbezése miatt olykor éveket is várni kell a határozat jogerőre emelkedésére. Ugyanakkor, ha végrehajthatóvá vált a határozat, akkor azt nem lehet tovább szabotálni, az óriástáblát el kell bontani. Ha mégsem, akkor bírságot szabnak ki, de ha ez sem vezet eredményre, elrendelik a hatósági bontást. Ennek költségeit, ha ismert az építtető, behajtja rajta a kerület.
A XI. kerületben jelenleg határozat tiltja a 12 négyzetméternél nagyobb táblák elhelyezését. Ennek ellenére - a békés rendezés érdekében - a kerület tárgyalásokat kezdeményezett a reklámszövetséggel, kezdeményezve, hogy a szervezet maga gondoskodjon a táblák elbontásáról. Újbuda cserébe vállalta volna, hogy 200 helyet kijelöl, ahová az óriásplakátokat - építési engedéllyel - mégis fel lehetne állítani. Ám a szövetség elutasította ezt a kezdeményezést, mert kevesellte a felajánlott 200 helyet. Ezután hirdette meg az önkormányzat az említett drasztikus programot, az illegális reklámtáblák elbontatását.
Az óriásplakátoknak más kerületek is nekiestek már, a VI. például a legálisaknak is, amikor még 2001-ben rendeletbe foglalta, hogy nem lehet elhelyezni hirdetési célú szerkezeteket a háztetőkön, a közterületre néző házfalakon; kivételek csak a kulturális intézmények rendezvényeket és programokat hirdető berendezései. De nemrég a civil szféra is megmozdult - igaz, ez nem a gigantposztereknek üzent hadat, hanem kirakatokra, oszlopokra, kapukra és áramszekrényekre nyalt illegális hirdetményeknek, rövidebben, s érthetőbben: a vadplakátoknak. A Szeretem Budapestet mozgalomról van szó, amely Bojár Iván András városarculati tanácsnokkal és Demszky Gábor főpolgármesterrel megerősítve tavaly májusban, a Király utcában indított offenzívát a városképromboló falragaszoknak: a szereplők négy nagy szemeteszsákra való papírt vakartak le. Az akció azóta is folyik, az aktivisták úgy harminczsáknyi vadplakátot szaggatnak le, a villanyoszlopokat pedig szép sorban bekenik plakátálló festékkel.