Az antioxidáns trónfosztása
A Mayo Clinic Proceedings januári számában megjelent tanulmány legmeglepőbb megállapítása, hogy a béta-karotint szedő dohányosoknak nagyobb eséllyel alakul ki a szenvedélyükkel összefüggő ráktípus a szervezetükben, mint azoknak, akik nem használják a köztudatban rákmegelőző hatású szerként szereplő táplálékkiegészítőt. A kutatók egy kiterjedt, 100 ezer pácienst érintő vizsgálatsorozat eredményeit elemezték a Rochester Mayo Klinikán.
Korábban általánosan feltételezték az antioxidánsok rákmegelőző hatását, ám a tanulmány szerint a különböző antioxidánsoknak eltérő hatásuk van, mely akár testrészenként is változhat. A tizenkét elemzett vizsgálat a tabletta vagy kapszula formájában szedett antioxidánsok hatását vetette össze placebóval, és összességében nem talált bizonyítékot arra, hogy akár a rákos esetek számát, akár a halálozást csökkentenék ezek az étrend-kiegészítők.
A béta-karotin a dohányzók körében tíz százalékkal növelte a rák kockázatát, és ebben a körben a halálozás aránya is nagyobb volt. Egy fontos nyomelem, a szelén szedése 23 százalékkal csökkentette a rák kialakulásának valószínűségét a férfiak körében, ám nem volt hatással a nők rákkockázatára.
A napokban megrendült a halolaj nimbusza is: ezt a keringési betegségek megelőzésére szokás fogyasztani, ám egy nagyszabású vizsgálat eredménye szerint a hatások itt sem egyértelműek. Az érfalak meszesedését ugyan valóban képes megakadályozni a halolajak zsírsavtartalma, ugyanakkor növelheti a vérzékenységre való hajlamot.
A magyar étrend-kiegészítő-piac a kutatási eredmények ellenére jól teljesít: 2006-ban 4,3 milliárd forintos forgalmat bonyolított.