Kárpótlás a hidegháború idején végzett kísérletek brit alanyainak
A brit védelmi minisztérium bejelentése szerint az a 360 veterán, akik még élnek az 1950-es, majd 1960-as években a délnyugat-angliai Porton Down vegyifegyvergyárában végzett kísérletek alanyai közül, összesen 3 millió font, fejenként mintegy 8 ezer font kártérítésben részesülnek.
Derek Twigg védelmi miniszter parlamenti közleményében hangsúlyozta: ezzel véglegesen és teljes egészében rendezték e veteránok ügyét. A miniszter szerint a kísérletekre azért volt szükség, hogy biztosítsák Nagy-Britannia védelmi és elrettentő képességeit a vegyi fegyverekkel való fenyegetés ellen. A nyilatkozat hangsúlyozza: a kormány elismeri, hogy voltak a kísérleteknek olyan elemei, amelyek veszélyeztették a résztvevők egészségét vagy akár életét is, és valamennyiüktől bocsánatot kér, köszönetet mondva egyúttal, hogy lehetővé tették a kutatásokat.
A veteránok ügyvédje, Alan Care, aki egy évtizede harcolt védenceinek kártalanításáért, történelminek nevezte a megállapodást, miután a védelmi minisztérium hosszú ideig nem vett tudomást a kísérletek áldozatairól.
A katonák pénz vagy kedvezményes nyugállományba helyezés ígéretével vettek részt a kísérletekben, amelyeket különböző ideggázokkal végeztek rajtuk. Ők azt hitték, hogy egyszerű megfázás elleni gyógyszerekkel kezelik őket. A Porton Down-i veteránok közül többen évek óta harcoltak a brit igazságszolgáltatással, mivel a kísérletek maradandó egészségkárosodást okoztak nekik.
A Wiltshire grófságban fekvő létesítményben csaknem két évtizede befejeződtek a kísérletek. A brit védelmi minisztérium jelenleg vegyi és biológiai fegyverek elleni felszereléseket gyárt ott.
(MTI)