Alig módosító szocialista módosítók

Nem változtatják meg alapjaiban az egészségbiztosításai törvényt azok a módosító indítványok, amelyeket a szocialista képviselők kívánnak benyújtani a csomaghoz. A javaslatokról jövő hétfőn szavaz a képviselőcsoport, továbbra is kérdés azonban, hogy ezek mennyiben felelnek majd meg az államfő kifogásainak.

Kórházi nem a várólistákra

A kórházak állítják, hogy képtelenek eleget tenni a legújabb várólista-rendeletnek. Ezért a jogszabály átmeneti felfüggesztésére kérte levélben a minisztert a Magyar Kórház Szövetség, az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete és a Medicina 2000 Szakorvosi Szövetség. Lapunk úgy tudja: csütörtökön a szaktárca kabinetfőnöke egyeztetésre hívta az OEP, az Egészségbiztosítási Felügyelet képviselőit, valamint az "időt kérő" szakmai szervezeteket.
Két napja jutott el az intézményekhez ugyanis az új jogszabály, amely hat területen - szemészet, ortopédia, sebészet, kardiológia, urológia, nőgyógyászat - ír elő kötelezően várólista-nyilvántartást a kórházaknak. Honlapjukon február elseje után föl kéne tüntetniük a várólistákat. Aki ennek nem tesz eleget, büntetésre számíthat.
- Lehetetlen a feladatot teljesíteni - állítja Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. - Ennyi idő alatt képtelenség összegyűjteni, rendszerezni a területhez tartozó betegeket, megterveztetni, létrehozni az ehhez szükséges internetes felületet. Úgy tartják, a rendelet felesleges adminisztrációra kényszeríti a kórházakat. Nem tudják vállalni azt sem, hogy február közepéig fölszerelik a széfeket. Ez ügyben kaptak némi miniszteri engedményt. Egyelőre elegendő az is, ha a kórház fölmutatja azt a szerződést, amellyel megrendelte a széfeket. (D. A.)
Közel harminc szocialista módosító indítvány született az egészségbiztosításról szóló törvényhez, ezeket a frakció raportőri csoportja nézi át a napokban. A pontosításokra azért van szükség, mert Sólyom László államfő megfontolásra viszszaküldte a parlamentnek a kormánytöbbség által már elfogadott törvénycsomagot. A köztársasági elnök szerint a törvény jelenlegi változata lehetővé tenné, hogy a megalakuló pénztárak válogassanak az ügyfelek között. Nem azzal van probléma Sólyom szerint, hogy verseny lesz az egészségügyben, hanem azzal, hogy nem lesz a fogyasztók számára előnyös árverseny. Azt is kifogásolta Sólyom, hogy az állam az ellenőrző és szervező feladatát átruházza a pénztárakra.

 

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a Népszabadságnak elmondta: a beadványtervezetek egy része "deklaratív természetű", vagyis külön mondatokban erősíti meg a törvényben már egyébként benne lévő kitételeket. E verbális garanciák között olyanok vannak például, hogy "egy biztosító marad - de több pénztár lesz", illetve, még egyértelműbbé teszik, hogy a pénztár senkit sem utasíthat el, aki jelentkezik.

A módosítóindítvány-tervezetek másik részében az egészségbiztosításba befizetett pénz társadalmi kontrollját erősítik. Jelen állapot szerint a pénztárak felügyelőbizottságában kaphatnának mandátumot az érdekképviseletek. Erről Horváth Ágnes szabad demokrata egészségügyi miniszter is már említést tett az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) legutóbbi ülésén, ami azt mutatja: közös szándékról van szó.

Az előzetes értesülésekkel némileg ellentétesen a január 23-i határidőre nem érkezett olyan módosítóindítvány-tervezet, amely a vizitdíjra, pontosabban annak az egészségpénztárak általi átvállalására vonatkozóan további kitételeket, netán erre vonatkozó kötelezettséget tartalmazna. Úgy tudjuk, hogy a jövő hétfői tanácskozás előtt elkészül egy erre vonatkozó dokumentum. A képviselőcsoport tételesen szavaz mindegyik elképzelésről.

Vizitdíjpárbaj

A Magyar Orvosi Kamara elnöke tegnap visszautasította azokat a kormányzati kijelentéseket, miszerint a költségvetésből nem tudják majd pótolni a vizitdíj és a kórházi napidíj bevételeit, amennyiben a népszavazáson a többség ezek eltörlésére szavaz. Éger István szerint a díjakból származó bevételt a kormánynak kell pótolni. Kertai Aurél, a kamara háziorvosi szekciójának volt elnöke ugyanakkor kijelentette: a vizitdíj lehetőséget teremt a rendelőknek különböző eszközök vásárlása mellett a bérek emelésére is. A minisztérium közleménye szerint, ha nem lesz vizitdíj és napidíj, a háziorvosok elvesztik a havi bevételük negyedét, ahogy a szakrendelők és a kórházak is elvesztenek havi több millió forintot. A kieső bevételt a kormány nem tudja pótolni. (K. J. V.)
Eközben folyamatosak a kormánykabinettel és az egészségügyi tárcával való egyeztetések; a kormány tegnapi ülésén például azt is megvitatták, hogy a módosítók közül melyeket nyújtja be a kabinet. A törvény előző megszavazásának napján a kormány váratlanul saját módosítókat csatolt be, amit a képviselőcsoport tagjai nehezményeztek; ezért kellett a garancia arra, hogy az újbóli szavazáson ilyen nem történhet. Lendvai Ildikó lapunk kérdésére hozzátette: a törvény újbóli megszavazása alól praktikusan jövő hétfőn, illetve a szavazás napján tartott frakcióülésen kérhet felmentést az a képviselő, aki nem támogatja a csomagot. Lendvai nem számol sok felmentéskérelemmel, annak ellenére, hogy van olyan politikus (Karsai József), aki már előre bejelentette: ezúttal nem támogatja a törvény megszavazását.

 

Az MSZP frakcióvezetője a törvény végrehajtásával kapcsolatban közölte: bizonyosan lesz kormánybiztos, személye azonban kérdéses. "Kormánybiztosnak olyan típusú embert keresünk, aki gazdasági-, társasági jogi tapasztalattal bír, nem politikus, de élvezi mindkét frakció támogatását" - tette hozzá az MSZP frakcióvezetője.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.