Giuliani elvérzett Floridában

A Szuperkedd előtti utolsó előválasztáson McCain és Clinton vett lendületet, de delegátust csak az előbbi kap. A Demokrata Párt ugyanis teljes voksmegvonással büntette az államot, amiért február 5. előtt tartotta a szavazást.

John McCain, akinek pár hete még olyan kevés pénze volt, hogy a bőröndjét is magának kellett húznia a repülőtéren, magabiztos fölénnyel nyerte a floridai előválasztást. Ezzel tegnap estétől a Republikánus Párt elnökjelöltsége fő várományosának tekinthető, amiről már csak az amerikai jobboldalt kellene meggyőznie. Ott ugyanis centristának tartott nézetei miatt nagyon sokan fenntartással kezelik, a befolyásos rádiós műsorvezetőkkel például nyílt háborúban áll. Nem véletlen, hogy ma a Ronald Reagan-könyvtárban hódol a konzervatív táborban az utóbbi hét évben már-már életnagyságúnál is nagyobbra duzzadt Reagan-kultusznak. Ma jelentős támogatást is kap: a hírek szerint nyilvánosan is beáll mögé Rudy Giuliani volt New York-i polgármester, akinek öngyilkos kampánystratégiája a politikai halálához vezetett. Ugyanis Florida kedvéért kihagyta Iowát, New Hampshire-t meg a többi korán szavazó államot, amit eddig egyetlen komoly jelölt se mert megtenni. Most már tudja, hogy miért.


Floridában McCain 36 százalékot kapott és megverte a rengeteg méregdrága tévéhirdetéssel operáló Mitt Romney-t (31). A terrorizmus elleni kemény fellépés programjával kampányoló, állandóan 2001 szeptember 11-ét emlegető Rudy Giuliani (15), a kreacionista lelkész Mike Huckabee (14) és a reménytelenül tankönyvszagú, klasszikus libertariánus eszmékkel próbálkozó Ron Paul (3) végképp kiesni látszik. (Bár Huckabee még reménykedik, hogy egy hét múlva nyerhet a „Biblia-övezet” államaiban, például Georgiában és Alabamában.) A republikánusok jövő kedden 21 államban választanak, és az általuk alkalmazott „a győztes mindent visz” elven alapuló választási rendszer az éllovasnak kedvez. A most 57 delegátust szerzett McCain népszerű a nagy, alapvetően liberális államokban, mint Kalifornia és New York, Florida után pedig talán a kampánykasszát is sikerül feltöltenie. Azt tegnap bebizonyította, hogy olyan államban is képes nyerni, ahol a szabályok kizárják a nem republikánusként bejegyzett polgárok részvételét az előválasztáson.

A demokrata párti jelöltek nem kampányoltak Floridában, ugyanis a túl koránra tett előválasztás miatt az országos tanács delegátus-megvonással büntette az államot. A felfokozott hangulatra jellemző, hogy így is vagy 1.7 millió demokrata párti választó járult az urnákhoz, csaknem annyi, mint a valós tétért versengő republikánusoknál. Hillary Clinton a megállapodást formálisan betartva csak a választóhelyiségek zárása után érkezett, diadalünnepsége azonban akkora volt, mintha „igazi” versenyt nyert volna. 50 százalékos eredménye garantáltan a lapok első oldalára repíti – márpedig a demokrata oldalon 22 választást hozó Szuperkedd előtt mindenkinek ez a legfontosabb. Barack Obama (33) és John Edwards (14) tisztes távolból követi, az alaszkai Mike Gravel (0) meg sehogyan sem. Bár Floridában most senki nem kapott delegátust, a liberális oldal által használt arányos választási rendszerben a második-harmadik helyen is lehet értékes támogatást szerezni.

A képletben még sok az ismeretlen. Az is előfordulhat, hogy az egyik vagy mindkét pártban február 6-án reggel se lesz végleges győztes. John McCain és Hillary Clinton azonban Floridában egy-egy lépést tett a döntőbe jutás felé. Az előbbi nagyot, az utóbbi kisebbet, de most kettejük előválasztási sikere tűnik a legvalószínűbbnek.Washingtoni tudósítónktól


KI LESZ A 44-IK? Két évet is igénybe vesz, mire Amerika kiválasztja új elnökét. A procedúra hosszú és nehezen átlátható. Mi mégis megpróbáljuk elmagyarázni a folyamatot, és állandó frissítésekkel bemutatjuk a verseny állását. INFOGRAFIKA >>

John McCain
John McCain
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.