Vigyázat, törpinvázió közeleg!
Rögzítik a "törpénelemkönyvek", hogy október 23-a Törpfalva nemzeti ünnepe. 1958-ban ezen a napon jelent meg a "Janó és Bibice" képregénysorozat kibővített változata a belga Spirou magazinban. Ezzel indultak világhódító útjukra a magyarul hupikék törpikék néven ismertté vált kis figurák, Peyo (Pierre Culliford) belga grafikus színes tollainak jóvoltából.
Az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF az ötvenedik évfordulót saját kampányához igazítja: jószolgálati nagykövetei révén arra kéri támogatóit, a törpikék Európa-túrájához kapcsolódva támogassák céljait, így például annak a világszerte 93 millió 6-12 éves gyermeknek az iskolába juttatását, akik ma még semmiféle oktatást nem kapnak. A kampány során - szintén az UNICEF javára - októberben egy "óriástörpöt" is árverésre bocsátanak majd.
A Törp papa vezette miniatűr közösség olyan értékeket - például a szolidaritást, az egymás iránt érzett felelősséget - közvetít, amelyek nemcsak a gonosz Hókuszpók ármánykodásaival szemben használhatók, hanem amelyekből a mai gyerekek is tanulhatnak.
A roadshow természetesen a póló-, ajándéktárgy-, sőt édességgyártókat is megmozgatja, de az igazi ajándék az lesz a törprajongóknak, hogy a figurák újra megelevenednek a tévéképernyőkön - többek között az egyik magyar csatornán is. A 256 részes sorozatból eddig 108-at sugároztak a hazai adók.
A digitális technika felhasználásával vadonatúj epizódok bemutatásáról is szó van, háromdimenziós filmet is terveznek - igaz, csak az évtized végére -, de addig még bélyegsorozat is készül a mesehősökről - hangzott el az évfordulós rendezvények brüsszeli sajtóbemutatóján, ahol egy hatalmas Hókuszpók-alak igen eredményesen ijesztgette a kivezényelt belga óvodásokat. Az új részek a megváltozott társadalom értékeit veszik át, így például több lesz a nőnemű törpe, mint korábban. Peyo tizenöt éve nem él már, de a sajtóbeszélgetésen megjelent családtagjai cáfolták a közvélekedést, amely szerint Törpfalva a "marxista édenkertet" mutatta volna be a kapitalizmust megjelenítő Hókuszpókkal szemben. - Apámat egyáltalán nem érdekelte a politika - mondta Peyo fia, Thierry Culliford, világossá téve, hogy apja 1951-ben nem a kommunista pártba lépett be, hanem menyasszonyával házasságra...
Törpfalva életében nem a mostani megújulás az első gyökeres változás. Bár korábban is próbálkoztak az animációs technikával, hogy a képregényfigurákat filmre vigyék, a nagy áttörést mégis 1980 hozta, amikor a Frédi és Béni, a kőkorszaki szakik révén is ismert amerikai Hanna-Barbera stúdió elindította sorozatát.
Franciául Schtroumpfs, angolul Smurfs a törpikék neve, s bár az egész sorozatra jellemző a nyelvi zsonglőrködés - a "schtroumpfer" fiktív ige például bármit jelenthet az adott szövegösszefüggésben -, a magyar változat különösen bravúrosnak tekinthető. Míg a képregény igazi "belgikum", a szinkronkultúra "hungarikum": a törpikéknek és erdőbeli esküdt ellenségeiknek eredetileg a magyar színjátszás kiválóságai kölcsönözték hangjukat a rajzfilmen. Így Törp papának Sinkovits Imre, Nagyi törpnek Tolnai Klári, Hókuszpóknak Haumann Péter, Törppojácának pedig Balázs Péter.