Szmogriadót követelnek zöldszervezetek
A Fővárosi Önkormányzat szerint ugyanakkor a szervezet céljai elérése érdekében tudományosan megalapozatlan, hangulatkeltő nyilatkozatokat tesz.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke elmondta: szervezetük a Greenpeace Magyarországgal és a Magyar Kerékpárosklubbal együtt követeli, hogy a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésén rukkoljon elő hathatós megoldásokkal a fővárosi légszennyezettség mértékének mérséklésére.
Az elnök beszámolt arról, hogy a főváros 2006 májusa óta rendelkezik egy olyan levegőtisztaság-védelmi programmal, amely a zöldek által szükségesnek vélt lépéseket mind tartalmazzák. Ugyanakkor a megvalósuláshoz szükséges intézkedési terv azóta sem készült el, így a gyakorlatban nem történik semmi.
A fővárosi önkormányzat tétlenül szemléli az elmúlt időszakban kifejezetten rossz levegőminőséget, ami csak az elmúlt napok erősen szeles időjárásnak köszönhetően javult kissé ideiglenesen - mondta Lukács András.
A Greenpeace helyi mobil-mérőműszerének adatai szerint az egészségügyi szempontból különösen kritikusnak számító, 10 mikrométernél kisebb aprópor koncentrációja kedden délelőtt 4,5-5-szörösét tette ki az egészségügyi határértéknek. A 2 mikrométernél kisebb, még károsabb aprópor kétszerese volt annak, mint amit az EU még érvénybe nem lévő, de tervezett jogszabálya megengedett szintként tartalmaz.
Ez különösen a légúti megbetegedésekben szenvedő gyerekek ellátását végző Heim Pál Kórháznál megengedhetetlen, akiknek gyógyítását a kormány az egészségügyi reform keretében a Svábhegyről a főváros legszennyezettebb részére tette át - mutatott rá Lukács András.
A Levegő Munkacsoport adatai szerint ma Budapesten 15-20 ezer ilyen beteg gyermek él, 60-70 százalékuk súlyosabb légúti panaszokkal rendelkezik.
A sajtótájékoztatón "Tele a tüdőnk a piSZMOGással!" táblával felvonuló zöldek azt is el kívánják érni, hogy a testület változtassa meg a szmogriadó elrendeléséhez szükséges, szerintük rosszul megállapított fővárosi kritériumrendszert.
Az elnök szerint ugyanis a légszennyezettség hiába ér el gyakran súlyosan egészségkárosító mértéket, és hiába lenne ezért indokolt forgalomkorlátozást bevezetni, a túl magas határértékek, illetve egyéb ésszerűtlenül megállapított feltételek miatt eddig sosem került erre sor, és gyakorlatilag máskor sincs rá esély.
A zöldek véleménye alapján elsősorban azt a feltételt kellene módosítani, hogy az aprópor-koncentráció ne a kén-dioxidéval együtt számítson mérvadónak, hanem önállóan is elegendő legyen a szmogriadó elrendeléséhez.
Jelenleg ennek a két szennyezőanyagnak együttesen kell az egészségügyi határértékeket meghaladnia, holott erre szerintük nincsen racionális magyarázat. Lukács András utalt arra, hogy a kén-dioxid szennyezés a szénalapú fűtés visszaszorulásával már hosszú ideje mérséklődik.
A zöldek szerint ezen kívül a határértékeket is csökkenteni kell. Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport tanácsadója megjegyezte: Zürichben, a szmogriadó elrendeléséhez szükséges levegőminőségi határértékek a budapestiek egynyolcadát teszik ki. Ez alapján az elmúlt évben többször, legutóbb karácsony előtt, illetve az idén szilveszter után Budapesten korlátozni kellett volna az autófogalmat.
A zöldek szerint a fővárosban 2 ezer ember hal meg idő előtt a levegő porszernnyezettsége miatt, a megbetegedések száma eléri a 100 ezret, az asztmás megbetegedések száma az elmúlt évtizedekben tízszeresére nőtt. A Levegő Munkacsoport kiosztott sajtóanyaga szerint a fővárosiak átlagosan 3 évvel kevesebbet élnek a szálló por miatt.
A Fővárosi Önkormányzat közleménye elismeri a Levegő Munkacsoport környezetpolitikai érdemeit, de nem fogadja el, hogy a szervezet céljai elérése érdekében tudományosan megalapozatlan, hangulatkeltő nyilatkozatokat tesz.
A Fővárosi Önkormányzat kiemelt feladatának tekinti a belvárosi autóforgalom korlátozását. Ennek érdekében a közelmúltban jelentősen szigorította a nehézgépjárművek behajtását, ezért épül a 4-es metró és az M0-ás körgyűrű. Budapest rendelkezik környezetvédelmi programmal, azon belül levegőtisztasági intézkedési tervvel, amelynek megalkotásában a Levegő Munkacsoport is közreműködött.
A közlemény utal arra, hogy a civil szervezet tagjainak munkájukból adódóan tudniuk kell, hogy a légszennyező anyagok határértékeit miniszteri hatáskörben, a környezetvédelmi törvény szerint rögzítik. A Fővárosi Önkormányzatnak nincs lehetősége az értékeket és a kritériumrendszert megváltoztatni.
Az önkormányzat véleménye szerint súlyos felelőtlenség olyan mérési adatokkal félelmet kelteni Budapest lakosságában, amelyeket a Greenpeace nem a jogszabályoknak megfelelő eszközökkel és módszerrel rögzített. Az ily módon közzétett eredmények súlyosan aláássák az állami mérési rendszerek hitelét.
A Levegő Munkacsoport évek óta riogatja azzal a fővárosiakat, hogy vidéki társaiknál 3 évvel rövidebb ideig élnek a levegő szennyezettsége miatt. A Fővárosi Önkormányzat elvárja, hogy a civil szervezet végre világossá tegye, milyen tudományos alapokra helyezi kijelentését.
A KSH 2006-os adatai szerint egy fővárosi 3 évvel hosszabb élettartamra és rövidebb betegséggel töltött időszakra számíthat, mint vidéken élő társa. A születéskor várható időtartam a rendszerváltás óta 2 évvel nőtt Budapesten.
(MTI)