Kenyában megöltek egy ellenzéki parlamenti képviselőt
Mugabe Were az ellenzéki Narancssárga Demokratikus Mozgalom (ODM) tagja volt. Hétfő éjjel lőtték le a Nairobi külvárosában fekvő házánál, amikor a kapuhoz közeledett. A kenyai rendőrség szóvivője közölte, hogy gyilkosságként kezelik az ügyet, és nem zárják ki akár a politikai indítékot sem.
Kedd reggel a nyugat-kenyai Kisumuban a rendőrség a levegőbe leadott lövésekkel és könnygázzal próbálta feloszlatni a gyilkosság miatt feldühödött ellenzékiek tüntetését. "Először a hozzánk hasonló hétköznapi embereket kezdték el öldösni, most már a vezetőinkre is vadásznak. Ebbe nem fogunk beletörődni" - mondta az egyik demonstráló. Raila Odinga, az ODM vezetője nyugalomra, az erőszak mellőzésére szólította fel az embereket.
A kelet-afrikai országban eddig egyetlen politikusnak vagy hivatalos személynek sem esett bántódása a december 27-i elnökválasztás után kirobbant erőszakos eseményekben. Az összetűzések azonban már több mint 900 ember életét követelték, és mintegy 250 ezren kényszerültek lakhelyük elhagyására.
Folytatódtak a zavargások kedden a Nairobitól 90 kilométerre északnyugatra fekvő Naivasha nyomornegyedeiben. Sűrű füstfelhő borította el az eget, mert a kikuju törzs helyi tagjai a rivális luo törzshöz tartozók bútorait az utcákra hordták, és felgyújtották, bosszúból az ellenük elkövetett korábbi erőszakos cselekményekért. A város több sikátorát kőből épített torlaszokkal zárták le, az utcákat bozótvágó késekkel és vasrudakkal felfegyverzett emberek járták.
Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, aki az egymással szemben álló politikai táborok között közvetít az Afrikai Unió (AU) megbízásából, bejelentette, hogy hétfőn megkezdődhet a válság megoldását célzó párbeszéd. Mwai Kibaki hivatalban levő elnök és Raila Odinga ellenzéki vezető a tervek szerint három-három képviselőt delegálhat a tárgyalásokra.
(MTI)