Menekülő és kimentett családok a vasárnapi viharban
A Dunántúl nyugati és északi részén, Fejér megyében, Győr-Moson-Sopron megyében, Veszprém megyében, illetve az ország középső részén, a főváros és Pest megye területén volt a legtöbb esemény. A hétszáz riasztásból 400 esetben fakidőlés vagy ágleszakadás miatt kellett kivonulniuk a tűzoltóknak. Közutakra, vasúti pályára, közterületre, épületekre egyaránt dőlt fa.
További háromszáz alkalommal különböző egyéb események - tetőszerkezet-megbontás, reklámtáblák leszakadása, kémények, tűzfalak dőlése - miatt érkezett riasztás. Szép számmal keletkeztek gépjárműkárok is, fakidőlés vagy egyéb ok miatt.
Lakhatatlan házak
Az országban két épület vált lakhatatlanná, mind a kettő Győr-Moson-Sopron megyében. Az egyik Iván településen fekszik, innen hét embert kellett rokonokhoz költöztetni, a másik pedig Sopronban, itt kéménydőlés miatt két ember szintén rokonokhoz ment. Az iváni ház teljesen tönkrement.
Füstmérgezés
Nyolcan szenvedtek szénmonoxid-mérgezést a vihar miatt, mindnyájan Fejér megyében, Pusztaszabolcson, illetve Seregélyesen. A bajt az okozta mind a két házba, hogy a szél visszafújta az égésterméket. A nyolc embert kórházba kellett vinni. A seregélyesiek el is vesztették az eszméletüket, őket a tűzoltók vitték ki a házból.
Jobban van az a pusztaszabolcsi család - a szülők, illetve hatéves és két hónapos gyermekük - amely szén-monoxid-mérgezés gyanújával került kórházba - közölte az MTI-vel hétfőn a rendőrség.
A családot vasárnap késő este vitték be a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházba. Az elsődleges szakértői vélemény szerint a balesetet az erős szél következtében visszaáramló égéstermék okozta - mondta el a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője, R. Szabó Ágnes.
Fejér megyében a pusztaszabolcsin kívül Seregélyesen is történt szén-monoxid-mérgezés. Az első információkkal ellentétben ott nem négy, hanem öttagú családot szállítottak a Fejér Megyei Szent György Kórházba, várhatóan hétfőn valamennyien hazamehetnek.
A gázművek szakemberei a gázberendezéseket leplombálták, a szakértői vizsgálatra hétfőn kerül sor.
A Fejér megyei Daruszentmiklóson az általános iskola tetejét megbontotta a szél, és emiatt hétfőn nem lesz tanítás az iskolában.
Vasúti helyzetkép hétfőn reggel
Néhány kivételtől eltekintve ismét menetrend szerint indulnak, illetve közlekednek a vonatok a hétfő hajnali üzemkezdet óta - közölte Both Ferenc, a Mávinform ügyeletese. Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a Budapest-Pusztaszabolcs és a Budapest-Székesfehérvár vasútvonalon, valamint a bicskei térségben közlekedő vonatok továbbra is 15-20 perces késéssel közlekednek. A többi vonalon a szél erejének csökkenésével vasárnap a késő esti órákra normalizálódott a helyzet.
A vihar miatt vasárnap több vasútvonalon leszakadt a felsővezeték, valamint fák dőltek a vasúti sínekre. Emiatt a Budapest-Győr-Hegyeshalom vonal Herceghalom és Bicske közötti szakaszán 17 óra 52 perctől 22 óra 51 percig csak az egyik vágányon haladhattak a vonatok. Itt 14 vonat 2270 percet késett.
Biatorbágy és Herceghalom között jelenleg is dolgoznak az egyik vágány feletti felsővezeték helyreállításán. A bicskei térségben az erős szél miatt továbbra is csak 80 kilométeres sebességgel közlekedhetnek a vonatok.
Szintén csökkentett, 80 kilométeres sebességgel közlekednek a vonatok a Budapest-Pusztaszabolcs és a Budapest-Székesfehérvár vasútvonalon. Dolgoznak még a felsővezeték helyreállításán Ercsi és Iváncsa között az egyik vágányon, a helyreállítást a kora délelőtti órákra ígérik.
A Budapest-Kunszentmiklós-Tass-Kelebia vonalon Taksony és Délegyháza között ideiglenesen helyreállították a felsővezetéket. Ezen a szakaszon még dízel mozdonnyal is kell közlekednie néhány vonatnak. Összesen 7 vonat 117 percet késett.
Kőbánya-Kispest és Pestlőrinc között este fél 9-kor fa dőlt az egyik vágányra. A fát eltávolították és éjfélkor ezen a szakaszon is helyreállt a közlekedés. Itt 9 vonat 226 perc késéssel közlekedett.
(MTI)