Közöny Újbudán
Érvénytelen, egyúttal eredménytelen volt a vasárnapi időközi országgyűlési képviselő-választás Újbudán, mivel az este hétórás zárásig a választásra jogosultak ötven százalékánál jóval kevesebben keresték fel a szavazóhelyiségeket. Így két hét múlva, február 10-én második fordulóra lesz szükség. A mandátum Deák András (Fidesz-KDNP) tavaly őszi halála miatt maradt gazdátlanul.
Noha az abszolút többséget egyik aspiránsnak sem sikerült megszereznie, a legnagyobb támogatottsága a lapzártakor rendelkezésre álló adatok szerint a győzelme esetén első ciklusát megkezdő Rétvári Bencének (Fidesz-KDNP) volt. Ő jelenleg a pártszövetség fővárosi közgyűlési képviselője. A kormánypártok színeiben a 2006-ban az SZDSZ listájáról parlamentbe jutott, jelenlegi újbudai alpolgármester Lakos Imre indult, míg az MDF-et a 2006-ig "örökös kerületi képviselő" Csapody Miklós képviselte. Ő 1990-től négy cikluson át volt a körzet egyéni képviselője, 2006-ban listáról került az Országgyűlésbe. Fenyvessy Zoltán a MIÉP alelnöke. Filipsz Andrea XI. kerületi jegyző, a helyi választási iroda vezetője elmondta, februárban mostani eredményétől függetlenül mind a négy jelölt indulhat.
Külföldön, így a berlini és a havannai magyar külképviseleten összesen ketten szavaztak, még korábban. Az alacsony részvétel mellett, különösebb esemény vagy incidens nélkül megtartott voksolás akkor lett volna érvényes, ha a mintegy 32 ezer választópolgár legalább fele leadta volna szavazatát, ehhez viszont a második fordulóban már a 25 százalékos részvétel is elengedő lesz.
A 2006-os parlamenti voksoláson a második fordulóban a Fidesz-KDNP jelöltje 52,37 százalékkal nyert. Akkor az első fordulóban is 80 százalék feletti volt a részvétel.
A pártok és a választópolgárok sem vették komolyan a XI. kerületi időközi választást - mondta Szomszéd Orsolya, a Vision Consulting elemzője és Kiszelly Zoltán politológus az MTI-nek. Kiszelly szerint a Fidesz-KDNP gyenge jelöltet állított; az MSZP nem indított önálló jelöltet, így a szocialista szavazók nem voltak motiválva. A két elemző egyetértett abban, hogy a pártok nem igazán kampányoltak. Szomszéd Orsolya kiemelte: a kampány gyakorlatilag nem is jelent meg az országos médiában. De az időközi választások - tette hozzá - hagyományosan alacsony részvétel mellett zajlanak.