Hová zuhan a kémműhold?
A Nemzetbiztonsági Tanács szóvivőjének hétvégi bejelentése szerint a Fehér Ház tájékoztatta az amerikai törvényhozást, illetve a külföldi országok kormányait arról, hogy a műhold február végén vagy március elején le fog zuhanni. Útját folyamatosan követik, de egyelőre nem tudják megmondani, mekkora részek érik el majd a földfelszínt, és ezek jelentenek-e veszélyt lakott körzetekre.
Szakértők szerint havonta vagy kéthavonta történik hasonló jelenség – legfeljebb azok a szerkezetek kisebbek, és általában teljesen elégnek a légkörben. A legvalószínűbb az, hogy ez a műhold is darabokra szakad és a fel nem használt, erősen mérgező üzemanyaggal még csaknem teli tartálya még nagy magasságban felrobban. Az amerikaiak azonban semmilyen részlettel nem szolgáltak, így nem tudni, tartalmaz-e a szerkezet potenciálisan ártalmas anyagokat.
Az eddigi legnagyobb, a Földre visszazuhant szerkezet 1979-ben a 78 tonnás Skylab űrlaboratórium volt, amely irányítottan érte el a felszínt az Indiai óceánon és Ausztrália lakatlan térségében. A mostani mesterséges hold azonban irányítatlan. Az emberiség eddig szerencsés volt, mert a hasonló esetek rendre lakatlan területeken vagy a nyílt óceánon történtek, ám nem kizárt, hogy most nem így lesz. Az amerikai hatóságok további tájékoztatást ígértek, mihelyt a számításokból kiderül, hol és mikor lehet számítani a becsapódásra.
Washingtoni tudósítónktól