Lemerült a Sanyo-akku

Mintegy 650 embert bocsát el a dorogi Sanyo szeptemberig megszűnő akkumulátorgyárából. A térség egyik cégénél az idén várhatóan további kétszáz embertől válnak meg. A környéken ugyanakkor annyi a szabad állás, hogy akár a most utcára kerülők mindegyike el tudna helyezkedni.

Megszünteti elem- és (mobiltelefon) akkumulátor gyártását dorogi gyárában a Sanyo Hungary Kft. Az e területen dolgozó 841 főből mintegy kétszázat a gyár napelemrészlegében foglalkoztatnak tovább, a többieknek a vállalat a munkaügyi központtal együttműködve próbál állást találni - jelentette be Yoshio Oe, a Sanyo Hungary elnök-ügyvezetője. A döntésre - amely még decemberben született meg - a mobil üzletág globális megtorpanása és az európai uniós csatlakozás óta emelkedő bérköltségek késztették a japán anyacéget. A termelést Magyarországról fokozatosan Ázsiába és az EU-ban működő alvállalkozókhoz helyezik át. A folyamat szeptemberre ér véget.

Dorog munkaügyi helyzetét súlyosbítja, hogy a térségben még ebben az évben további kétszáz fős leépítés várható. Azt, hogy melyik cégnél, a helyi munkaügyi központnál nem árulták el.

Mustang helyett Videoton Marcaliban

Marcaliban a Mustang egy éve bezárt üzemében elektronikai alkatrészeket tervez gyártani májustól a Videoton. Információink szerint az egyezség megszületett a két cég között, de az adásvételre még nem került sor. Sütő László, Marcali polgármestere elmondta: az önkormányzat hónapok óta tárgyal és infrastrukturális fejlesztéseket is bevállalt azért, hogy a kiürült üzemben újra indulhasson a termelés. A Mustang - amelynek kivonulása mintegy 370 ember elbocsátásával járt - annyit segít a településnek, hogy kész nyomott áron eladni az üzemét. Gerber András, a kaposvári Videoton Elektro-PLAST Vállalat igazgatója a tervekről annyit közölt: a marcali üzem a kaposvári gyár önálló egységeként fog működni, negyven-ötven fővel indul, és - a tervek szerint - további 150 alkalmazott felvételével az év végéig folyamatosan bővítik a termelést.
Információink szerint a Sanyónál az elbocsátás első üteme április elsején kezdődik. A dolgozók önkéntes alapon jelentkezhetnek a tovább működő napelemrészleghez. Ha túl sokan maradnának, a cégnél eddig eltöltött idő hossza dönti el, ki tarthatja meg az állását. A Sanyo a dorogi munkaügyi központtal közösen bizottságot alakít és a környék vállalatvezetőivel együtt próbál állást találni a dolgozóknak. Ők várhatóan átképzésükhöz állami támogatást is kapnak. Úgy tudjuk, egy pénteki megbeszélésen kiderült: akár mindegyik elbocsátott dolgozó el tudna helyezkedni, legalábbis 22 környékbeli cég munkaerő-igénye alapján. Ehhez természetesen szükség van arra, hogy mindenki hajlandó legyen vállalni az esetleges mindennapi utazásokat. (Az esztergomi Suzuki ugyan növeli az autógyártását, de ehhez már felvette a szükséges munkatársakat, ezért újabb létszámbővítést az idén nem tervez.)

 

Az üzemi tanácsból alakult konzultációs bizottság elnöke, Vass Ferenc elmondta: az elbocsátottaknak magasabb végkielégítést fizetnek, további maximum kéthavi bérrel jutalmazzák azokat, akik az akkumulátorgyártás befejezéséig az üzemben maradnak.

A Sanyo teljes létszáma tavaly év végén 1349 volt, a most megszűnő 641 munkahely közel felét szlovákiai lakosok töltötték be. A japán társaság Magyarországon három - az újratölthető szárazelem, a napelemmodul-összeszerelő és a klímaberendezések beltéri egységeit gyártó - divízióban állítja elő termékeit. Első gyára 2000-ben épült a dorogi ipari parkban. Három éve kezdődött a csoporton belül az átállás: a kevésbé jövedelmező termékek (ilyen az akkumulátor) előállítása helyett a jobban eladható, gyorsabban növekvő keresletű árukkal kívánnak foglalkozni. Egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a megújulóenergia-piac környezetbarát termékei. A Sanyo napelemgyára 2005-ben kezdett termelni Dorogon, 2007 végén a második üzemben is megindult a tömegtermelés. A cégnél úgy vélik, folyamatos kapacitásnövekedés várható. Ennek következő lépése a 2009-ben startoló óriás napelemmodul-összeszerelő egység beindítása. - A tervek szerint jövőre ismét a jelenlegi létszámunknak megfelelő, közel 1400 embert foglalkoztatunk majd - mondta lapunknak Jagudits Ákos, a Sanyo személyzeti vezetője.

A Sanyo egyik gyártócsarnoka a dorogi ipari parkban
A Sanyo egyik gyártócsarnoka a dorogi ipari parkban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.