Ötmillió dollár egy 9/11-es merénylő bejelentéséért
A 69 éves Clarence Prevost a terrortámadásokban való bűnrészességért életfogytiglani börtönre ítélt Zacarias Moussaoui megtalálásában segített a szövetségi nyomozóknak - jelentette pénteken a CNN. Prevost, a Northwest Airlines nyugalmazott pilótája elmondta: az keltett benne gyanút, hogy Moussaoui szinte egyben rendezte a pilóta tanfolyam díját és százdolláros bankjegyekkel fizetett. Gyanúját megosztotta az FBI-jal. Mouassaouit ennek köszönhetően 2001 augusztusában, még a washingtoni és New York-i terrortámadások előtt letartóztatták vízumának túllépése miatt Minnesota államban, ahol a repülős oktatáson részt vett.
Az ötmillió dollárt az alapján a szövetségi program alapján fizették ki, melyet a terroristák nyomravezetőinek jutalmazására hoztak létre. A program keretében első ízben fizettek ki ilyen díjat amerikai állampolgárnak a 9/11-es merénylettel kapcsolatban. A CNN szokatlannak nevezte a jutalmat, mivel a marokkói származású, francia állampolgárságú Moussaoui nem is szerepelt a terrorista körözöttek listáján.
A jutalom átadása zárt ajtók mögött zajlott, a külügyminisztérium nem is közölte a nyomravezető nevét. Két névtelenséget kérő kormányzati tisztviselő árulta el, hogy Prevost volt a jutalmazott, aki egykori a haditengerészet pilótája volt és a Moussaoui elleni perben koronatanúként jelent meg. Az ő sürgetésére értesítették főnökei, a Pan Am Nemzetközi Repülési Akadémia vezetői az FBI-t arról, hogy a gyanús férfi, aki tapasztalatlan pilóta, utasszállító gépek vezetésében akar gyakorlatot szerezni.
Miután kitudódott, hogy Prevost kapta a hatalmas nyomravezetői díjat, a Pan Am iskola két másik oktatója kifogást emelt, mondván, hogy nekik is szerepük volt az FBI értesítésében.
Moussaoui úgy vallott, hogy ő lett volna a 20. merénylő, illetve az ő feladata lett volna egy ötödik eltérített utasszállító repülőgépet a Fehér Háznak irányítani. A terrorista 2006. májusában kezdte meg büntetésének letöltését az Egyesült Államok egyik legszigorúbban őrzött börtönében, a coloradói Supermaxben.
(MTI)