Több száz sérültje van ismét a kenyai összecsapásoknak
A tájékoztatás szerint a rendfenntartó erők gyakorlatilag lezárták a nyugat-kenyai Rift Valley tartomány székhelyét, Nakurut. A Nairobitól északnyugatra fekvő városban pénteken nyolc ember halt meg a különböző etnikumok közötti véres összetűzésekben. A 300 ezres lélekszámú városban csütörtökig nem volt semmiféle erőszakos cselekmény, de a tartomány más településein már korábban súlyos zavargások törtek ki.
A kikuju törzs tagjai - azon etnikai csoporté, amelyhez Mwai Kibaki decemberben újjáválasztott kenyai elnök is tartozik - Nakuruban rátámadtak a luo és a kalendzsi törzs tagjaira, megtorlásul azért, hogy - mint elpanaszolták - ugyanebben a tartományban, Eldoret városban kikujukat öltek meg.
Egy nakurui lakos elmondta, hogy csütörtök éjjel - minden bizonnyal előre megtervezett akcióként - megrohanták, és porig égették a házát. Menekülés közben két holttestet látott az út mentén heverni, a tetemeken mély vágások éktelenkedtek. Az illető biztosra vette, hogy sokan áldozatul eshettek az erőszaknak, hiszen az embervadászat szinte egész éjszaka folyt.
Pénteken napközben katonák és rendőrök közösen járőröztek Nakuruban, ahol késekkel és nyilakkal felfegyverkezett fiatalok vadásztak egymásra, gyújtogattak, fosztogattak és autókat rongáltak meg. A rendőrség azonban tehetetlennek bizonyult, és péntektől kijárási tilalmat vezetett be este hét órától reggel hét óráig, hogy ezáltal is megkönnyítse a rend helyreállítását. Nakurutól északra, Molo körzetben a zavargások miatt több tízezren kényszerültek lakóhelyük elhagyására.
Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, aki az egymással szemben álló politikai táborok között közvetít Kenyában az Afrikai Unió (AU) megbízásából, pénteken az afrikai ország választási bizottságának elnökével és egyházi vezetőkkel tárgyalt.
Közben Raila Odinga, a kenyai ellenzék vezére fölszólította az AU-t, hogy a szervezet közelgő etiópiai csúcstalálkozóján ne ismerje el a jelenlegi kenyai vezetést, élén Kibaki elnökkel. Nem lenne szabad hagyni, hogy Kibaki küldöttséget menesszen a január 31-én kezdődő háromnapos találkozóra - mondta a politikus.
A december 27-i kenyai elnök- és parlamenti választásokat követő erőszakos cselekményekben az ellenzék és a szerintük csalással megválasztott elnök hívei, valamint az ellenzékhez kötődő tiltakozók és a rendőrség közötti összecsapásokban eddig körülbelül 800 ember halt meg. (MTI)