Nincs kivétel: misebortól sem színeződhet el a szonda

A katolikus egyház a zéró tolerancia szabály magyarázatát kérte a minisztertől, mert elvesztheti jogosítványát, aki egy nap több misét tartva is bort fogyaszt, és ezután autóba kell ülnie - mondta el Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára a Klubrádió Kontra című műsorában. Kondorosi Ferenc, az Új rend program kormánybiztosa szerint három szentmise bemutatása esetén sem kell összesen fél deci bornak elfogynia, nem törvényszerű tehát, hogy a szonda elszíneződjön. Aggódnak a hivatásos borkóstolók is: szerintük a kóstolás után kiköpött bor után maradó alkoholgőz miatt is "lebukhatnak".



Orosz József : A katolikus egyház szeretné kijárni, hogy ne vegyék el azoktól a papoktól a jogosítványt, akiknél alkoholfogyasztást mutat ki a szonda, mondván, munkaköri kötelességük a miseborfogyasztás, ám honnan tudja a rendőr, a templomszolga valóban misézett-e, vagy pusztán belenyalintott a borba.
Német László, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára levélben fordult a szakminiszterhez az ügyben, hogy a misebor fogyasztását a papok esetében a rendőrök ne büntessék a közúti ellenőrzéseknél. Az állam törvényei vonatkozzanak-e vagy sem mindenkire?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Először is szeretném pontosítani, hogy amit Ön mondott az én levelemről, az tartalmilag nem egyezik meg a kérésemmel, hanem Takács miniszter úrtól törvénymagyarázatot kértem a kormányrendeletről, másrészt az államban a törvények minden állampolgárra egyformán vonatkoznak, de nem minden állampolgárnak ugyanaz a feladata a társadalmon belül. Ez ismert dolog. Egy törvény lehet rossz törvény is. Egy az egyben azt is meg kellene vizsgálni, hogy mennyire lehet ezt egyáltalában betartani. A törvényben az sincs pontosan szabályozva, mi történik, ha az autópályán veszik el valakitől a vezetői jogosítványt. Ott ül reggelig, vagy küldenek mentőkocsit, amire körülbelül két napig kell várni?

Orosz József : A zéró tolerancia jogszabály miként vonatkozik a papokra, akiknek „munkaköri kötelességük” a misebor fogyasztása?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: A jogszabály természetesen mindenkire vonatkozik. Az első tétel, amit hangsúlyoznék. A második tétel, az állam és az egyház igaz, hogy egymástól elválasztva működnek, mégis van közöttük egy szoros együttműködés. Az állam tisztelettel tekint az értékhordozó egyházakra, mert fontosnak tartja, hogy az egyházak erősítik az emberek közötti szolidaritást, az élet és a méltóság védelmére serkentik a hétköznapi embert.

Orosz József : Ez a gyakorlatban tehát azt jelenti, ha igazoltatnak egy autóvezető papot és elszíneződik a szonda, akkor ott rögvest elveszik a jogosítványát, vagy ilyen értelemben a miseborfogyasztás az értékteremtő?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: Természetesen elveszik a jogosítványát. Ám az a kérdés, ami felvetődött a miseborral kapcsolatosan, nem eredményezi azt törvényszerűen, hogy a pap túl sok bort fogyaszt. Magam katolikus emberként, ismerve a vonatkozó szabályokat, azt gondolom, hogy három-négy mise után egy pap legfeljebb fél deci bort fogyaszt el. Nagyon sok papnál látom, éppen hogy az ajkával megérinti a kelyhet. Nem fogyaszt valójában érdemi mennyiségű bort. Nem az a cél, hogy a papokat zaklassa a rendőrség. Erről szó sem lehet és ez fel se merült.

Orosz József : Akkor visszakapja a jogosítványát ezek szerint?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: Nem kapja vissza. Attól nem lesz ittas, ha megiszik egy-két kanálnyi bort. Az a bormennyiség nem idéz elő szondával rögzíthető alkoholos befolyásoltságot.

Orosz József : És ha mégis?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: A pap is olyan ember, mint a többi. Igaz, hogy Istent szolgálja, de rá is vonatkoznak a jogszabályok. Azt gondolom, hogy az egyház felelősen gondolkodik erről a kérdésről.

Orosz József : Püspök úr, ön hogy érti a kormánybiztos válaszát? Az kívánatos az állam szempontjából, hogy a misét végző pap éppen csak belemártsa a nyelvét a miseborba, és akkor biztosított, hogy nem lesz alkoholos befolyásoltság alatt?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Figyelembe kell venni azt, hogy ma Magyarországon nagy részben a papok vasárnaponként, ünnepnaponként általában három misét mondanak. Azt hiányolom, hogy erről nem volt társadalmi párbeszéd, a zéró tolerancia törvény zéró párbeszédet jelentett, és ezt lehetett volna tisztázni előtte.

Orosz József : Milyen társadalmi vitát kell erről folytatni, hogy ihat, vagy nem ihat a pap, vagy hogy mennyit ihat, vagy az ajka, vagy a nyelve érintse a misebort?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Nem, nem erről kellene vitázni, hanem hogy milyen formában lehet szankcionálni. A magyar törvényszöveg azt mondja, hogy aki ittas vezetéssel gyanúsítható, ami felveti a szubjektív ítélet lehetőségét. Én mindenképpen azon vagyok, a törvény legyen mindenkinek egyforma, de a törvények között is vannak olyanok, amelyek betarthatók és vannak, amelyek nem.

Orosz József : Hogyan kell igazolniuk a papoknak az igazoltató rendőrnél, hogy ők papok? Van fényképes papi igazolványuk? Hogyan igazolják azt, hogy aznap tényleg miséztek és nemcsak kortyoltak a borból?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: Nincs jelentősége ennek a kérdésnek. Ez fel sem merül fel az intézkedő rendőrnél. A jelenlegi hatályos jogszabály nem enged mérlegelést. Püspök úr a Püspöki Konferencia nevében egy levéllel kereste meg a miniszter urat, ez a miniszter úrnál van, ő bocsátotta ki a rendeletet. Én a miniszter úr mérlegelési szempontjait nem tudom kommentálni, nem feladatom, hogy ezt elemezzem. A hatályos jogi szabályozás nem ad mérlegelési lehetőséget sem a hivatását gyakorló pap esetében, sem más esetében, ám még egyszer mondanám, hogy három szentmise bemutatása esetén sem törvényszerű, hogy értékelhető, szonda által értékelhető mennyiségű alkoholt fogyasszanak.

Orosz József : Püspök úr, a misebort meg kell inni?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Igen, természetesen.

Orosz József : A kehelybe mennyi bor fér?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Nem arról van szó, hogy mennyi fér a kehelybe, hanem mennyit használ a pap a misézéshez. Ahogy Kondorosi úr is mondta, a mennyiség az elenyésző szokott lenni.

Orosz József : Alkalmanként mennyit iszik meg? Féldecit?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Féldecit a három miséből együtt nem hoznak össze.

Orosz József : Éppen ezért kérdezem, ha ettől a mennyiségtől már elszíneződik a szonda, akkor elviszik vérvételre a templomfit?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: Hát, ha nem ismeri be az alkoholfogyasztás tényét elviszik vérvételre, de még egyszer mondom…

Orosz József : …na de ő azt mondja, hogy én csak miséztem, és ezzel ismeri el az alkoholfogyasztás tényét...
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: még egyszer mondom, az, hogy misét mutatott be, az nem feltétlen nem jelenti az alkoholfogyasztás tényét.

Orosz József : Most arról a tényállásról beszélünk, amikor alkoholt fogyasztott a misézés következtében…
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: …de nem fogyaszt.

Orosz József : Akkor úgy kérdezem Kondorosi úr, hogy a zéró tolerancia jogszabály, az módosítja-e, vagy miképpen írja fölül a Katolikus Egyház és a magyar állam között még 74-ben kötött megállapodást, amely legálissá tette a papoknak „a misézéshez elengedhetetlenül szükséges alkohol” fogyasztását?
Kondorosi Ferenc kormánybiztos: Nem írja fölül a jogszabály ezt a megállapodást. Az az álláspontom, hogy három szentmise bemutatása esetén sem kerül törvényszerűen a pap olyan helyzetbe, hogy a szonda elszíneződjön.

Orosz József : Püspök úr, az önök hivatalos lapja, a Magyar Kurír ezzel a témával kapcsolatban eligazítást ad, miszerint: "a katolikus szentmise áldozatnak, ahogy más keresztény egyházak liturgiáinak is nélkülözhetetlen része a misebor. Ennek mennyisége egy szertartás során hozzávetőlegesen fél–1 dl. Sok pap azonban naponta többször is misézik, a paphiány miatt vasárnaponként akár három misét is mondhat”. Vagyis ez legalább másfél deciliter, legfeljebb három deciliter bor elfogyasztását jelenti, ez pedig már alkoholos befolyásoltság, nem?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Megvallom őszintén, hogy kinél, mi az alkoholos befolyásoltságnak a határa, azt ön is tudja, hogy nehéz megállapítani…

Orosz József : …ezért van a szonda, amely objektíven mér, az ilyen mennyiségtől alaposan elszíneződik.
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Biztos, hát én nem tudom. Ön is tudja, például Szent István ünnepén több, mint húsz püspök és száz pap misézik ugyanazzal a másfél decivel, ott három kehely is szokott lenni. Na most, ha ezt elosztja - nem akarnám részletezni.

Orosz József : De most nem a Szent István napi ünnepről beszélünk, hanem a vasárnapi misézésekről. Amikor ön állásfoglalást, illetve értelmezést kér a szakminisztertől, Takács Alberttől, akkor csak és kizárólag a Katolikus Egyház nevében teszi ezt, vagy más nevében is lobbizik? Szeretném a figyelmébe ajánlani, hogy például a széder estén kötelező a bor fogyasztása. A lobbizás nekik is szól-e?
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Hogy őszintén mondjam, a katolikus nézőpontból indultam ki, mivel én tudom, hogy nálunk mi van. Gondolom más egyházak és más civil szervezetek is ezen a címen a miniszter úrhoz fordulhatnak. Én csak a Katolikus Egyház nevében kértem ezt a törvénymagyarázatot, hogyan lehet ezt értelmezni a mi esetünkben.

Orosz József : Értem, de hallhatta, hogy most választ adott a kérdésére az államtitkár úr: a nulla az nulla.
Német László, a Katolikus Püspöki Konferencia titkára: Igen, a nulla az nulla, jóllehet ne feledkezzünk meg, mekkora a törvény elfogadottsága és az életszerűsége.

Orosz József : Mitévők legyenek a hivatásos borkóstolók? Nekik foglalkozásuk okán naponta többször, ahogy mondják, meg kell lögybölni a szájukban a bort, jóllehet utána ezt kiköpik.
Molnár Tibor, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke: Orosz úrnak egy fricskát szeretnék mondani. Több alkalommal méltóztatott a borról úgy beszélni, hogy a bor alkohol. A bor nem alkohol, a bor olyan ital, amelyikben alkohol is van. Ez alapvetően megváltoztat mindent, ha ekkora mennyiségű alkoholt fogyasztanának az Úr felmutatásán, azt valóban kimutatná a szonda.

Orosz József : Bocsánat! Köszönöm a különbségtételt, nyilvánvaló, hogy nem másfél-három deci tiszta szesz ceremoniális kortyolgatásáról beszéltünk, hanem alkoholtartalmú italról.
Molnár Tibor, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke: Csináltunk próbákat arról, hogy ha csak megkóstoljuk a bort, aztán kiköpjük, akkor a szájban már olyan alkoholgőz keletkezik, hogy ezzel a szondánál bizony már kellemetlen helyzetbe kerül az ember.  dolog. Ha csak belenyal a plébános úr, biztosra veheti, hogy a szonda kimutatja. Mindig az a gond a magyar jogalkotásnál, hogy kitűznek egy célt, aztán se jobbra, se balra nem néznek, nulla toleranciát akarnak olyan ügyekben is érvényesíteni, ahol mindig kivétel van.

Orosz József : Megbocsásson elnök úr, hogy van az, hogy az első reakció és reagálás nem az, hogy egyébként embertársaink biztonsága érdekében született a törvény, és hogyan lehetne embertársaink biztonságát garantálni, hanem ön is azt boncolgatja éppen erről a célról megfeledkezve, hogyan lehet kibújni alóla?
Molnár Tibor, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke: Félre tetszik engem érteni...

Orosz József : …nem értem félre.
Molnár Tibor, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke: A nulla értékeket nem lehet alkalmazni. Hiába is akarják.

Orosz József : Nem az az én érdekem, hogy az állam megóvjon azoktól, akik az én életemet, testi épségemet veszélyeztetik?
Molnár Tibor, a Soproni Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke: Az alkohollal kapcsolatos balesetek az az össz-balesetek mindössze 9,1 %-a. Igazságtalan, hogy azokkal, akik a piroson átmennek, vagy a gyorshajtókkal nem tudnak mit csinálni, de azonnal lecsapnak a szondával. Mi borászok is kínos helyzetbe kerültünk.


(A Klubrádió Kontra című műsorában elhangzott beszélgetés szerkesztett szövege.
A műsor hangfelvétele mp3-as formátumban>>>>)

Kondorosi Ferenc
Kondorosi Ferenc
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.