Szimpózium a Korona hazatéréséről

"Az Egyesült Államok a szovjetellenes magyar nemzeti érzületet akarta erősíteni a Korona visszaadásával" – hangzott el a harminc évvel ezelőtti eseményekről a washingtoni magyar nagykövetségen rendezett szimpóziumon.

A beszélgetésen Robert Hunter, a Nemzetbiztonsági Tanács volt igazgatója, Robert King, Tom Lantos képviselő hivatalvezetője, a Nemzetbiztonsági Tanács egykori munkatársa, Deák István történész, a Koronát Magyarországra vivő amerikai küldöttség tagja és Robert Kaiser, a Washington Post főszerkesztő-helyettese, a néhai Philip Kaiser nagykövet fia vett részt, a koordinátor Charles Gati politológus professzor volt.

A második világháború végén amerikai kézre került és az aranytartalék zömével együtt a Maine államban lévő Fort Knoxban őrzött magyar koronázási jelképeket az USA 1978 elején juttatta vissza. King, aki a Fehér Házban a téma felelőse volt, négy pontban foglalta össze az amerikai motívumokat:

  1. A Carter-kormányzat nem csak a szocialista országok külpolitikai önállóságát, hanem belpolitikai reformjait is bátorítani akarta, s ebből a szempontból Lengyel- és Magyarország volt a legígéretesebb.
  2. 1978-ra már elég idő telt el 1956 után, s Kádár János is messze távolodott a forradalom utáni politikájától.
  3. Fontos cél volt a szovjetellenes nemzeti érzelmek erősítése. Ez a szempont győzte meg a Korona visszaadását sokáig ellenző Zbignew Brzezinski nemzetbiztonsági főtanácsadót.
  4. Jimmy Carter elnök mindig az erkölcsileg helyes dolgokat akarta cselekedni, s úgy vélte, hogy a Korona a magyaroké, azt helytelen Amerikában tartani.

Washington három feltételt támasztott. Kádár nem lehetett ott az átadásnál – elvégre éppen az ő személye volt a lépés ellenzőinek fő érve. A Koronát a magyar nép nevében egy küldöttségnek kell átvennie, amelyben az egyházak és a társadalmi szervezetek képviselői is helyet kapnak. Az ereklyéket állandó kiállításra kell bocsátani – már csak azért is, hogy kifejthessék várt, a nemzeti érzületet erősítő hatásukat. Deák István kifejtette, hogy a Nemzeti Múzeumban az eredeti amerikai szándékoknak jobban megfelelő helye volt a Koronának, mint a Parlamentben. Erről annak idején levelet is írt OrbánViktor miniszterelnöknek. A Columbia Egyetem professzora sérelmezte, hogy Magyarországon egyesek azt hiszik, az ország függetlensége csak a Nyugattal szembeni dac kifejezésével lehet teljes.

Washington

 

Charles Gati (jobbra) a washingtoni magyar nagykövetségen beszél. Az egyeteme hírnevét féltik tőle
Charles Gati (jobbra) a washingtoni magyar nagykövetségen beszél
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.