Roland, avagy versenyben az idővel
Az állami gondozottként élő Rácz Renáta még nem volt tizennégy éves, amikor teherbe esett. Szülés előtt egy hónappal a szolnoki Gyermek- és Ifjúságvédelmi Intézetből a jászladányi Kállai Ernőné otthonába került, aki ideiglenes nevelőszülője lett. Renáta hamarosan megszülte kisfiát, Rolandot, ettől kezdve a nevelőanya mindkettőjükről gondoskodott. Később Renáta elszökött otthonról. Aztán visszatért a faluba, beleszeretett egy helybéli fiúba, akivel új családot alapított: két gyerekük született. A kislány most kétéves, a fiú alig két hónapos. Az állami gondozás alatt összegyűlt pénzen egy kis házat is sikerült venniük, majdnem szemben Kállai Ernőné házával, ahol pedig Roland nevelkedett. Így az anya rendszeresen láthatta elsőszülött gyerekét, volt, hogy ő vitte óvodába a kicsit, vagy együtt játszottak délután.
Közben Renáta nagykorú lett, s dönteni kellett a szülői felügyeleti jogáról. Az erről szóló bírósági tárgyalásokon azonban nem jelent meg: az elsőre állítása szerint nem engedték be, mert karján ott volt újszülött kislánya, akit nem tudott másra bízni. A második hívásra már el se ment, mert megint csak nem volt kire hagyni a gyereket. Így végül 2006 decemberében Renátát megfosztották a szülői felügyeleti jogától, s Kállai Ernőnénél helyezték el immár nem ideiglenes, hanem tartós nevelőszülői megbízással Rolandot.
A nevelőanya februárban kérte, hadd fogadhassa örökbe a gyereket. Huszonkét évvel ezelőtt már megtette ezt egy állami gondozott kislánnyal, Marikával, aki azóta felnőtt, gyerekei születtek, s Jászladányban él párjával és három gyerekével. Most Rolandot vette volna szárnyai alá az asszony. Ám kiderült, nincs kivétel: Roland és közte nagyobb a korkülönbség a törvényben meghatározott 45 évnél, ezért nem fogadhatja örökbe.
Néhány nappal később a gyermekvédelmi intézet jelezte a nevelőszülőnek: egy olasz család szívesen örökbe fogadná Rolandot.
- Ez tavaly október végén történt, három alkalommal kellett felkészítenem a gyereket arra, hogy majd érte jönnek, és elviszik sétálni - mondja jászladányi otthonában Kállai Ernőné. December elején közölték vele, pár nap múlva végleg elviszik a fiút.
- Éjszaka álmában is felsírt a gyerek - idézi fel. - Amikor felébresztettem, elmesélte: azt álmodta, hogy elviszik Olaszországba, és soha többet nem láthat. A búcsú előtti napokban sokszor kért sírva, hogy "mama, ne engedjél el". Mondtam neki, Rolikám, én már mindent megtettem, nem tudok segíteni.
Kállai Ernőné kétségbeesésében a jászladányi székhelyű Jászsági Roma Polgárjogi Szervezet vezetőjéhez, Kállai Lászlóhoz fordult segítségért. (Csak névrokonok.) Eközben az édesanya, Renáta jelezte: ő nem mondott le a gyerekről, s nem engedi, hogy Rolandot külföldre vigyék. Az alapítvány dr. Magyar Elemér ügyvédet bízta meg az anya jogi képviseletével, aki a Jászberényi Városi Bíróságon a szülői felügyeleti jog visszaállítását kérte. Renáta ezzel kapcsolatos nyilatkozatában ez olvasható: "Szeretném kérni a szülői felügyeleti jog visszaállítását, mert szeretem a fiam, és nem mondok le róla semmilyen körülmények között. Szeretném vele tartani a kapcsolatot, látogatni, aztán magamhoz venni. Az örökbeadás már folyik, kérem, segítsenek!"
Renáta félénken, szűkszavúan válaszolt kérdéseinkre. Azt mondta: az élettársa is szívesen befogadná a gyereket, aki együtt nevelkedhetne a féltestvéreivel. Kállai Ernőné is segítene nekik.
Az ügyben eljáró hatóságok is szűkszavúak. A Szolnok megyei Gyermek- és Ifjúságvédelmi Intézet vezetőjét több napon át hasztalan kerestük, titkársága szerint mindig értekezletet tartott. Ő korábban lapunknak annyit mondott: az örökbefogadási eljárás még folyamatban van, döntést az illetékes gyámhivatal hoz. Így arra sem kaptunk választ, próbáltak-e magyar örökbefogadókat találni Rolandnak. Megkerestük az illetékes jászapáti gyámhivatalt, ahol azt közölték, hogy az örökbefogadás titkos, nyilatkozni csak a szociális minisztérium illetékes főosztályvezetőjének van joga. A tárca sajtóosztályán azt mondták, hogy konkrét ügy részleteiről nem adhatnak tájékoztatást, legfeljebb az örökbefogadással kapcsolatos általános tudnivalókat ismertethetik. Így azt, hogy az örökbefogadó és az örökbefogadott közötti korkülönbség nem lehet több 45 évnél, s ettől méltányossági alapon sem lehet eltekinteni. Sok európai országban ez a korkülönbség 40 év. "A tapasztalatok, és az örökbefogadások lezárulását követően külföldről érkező jelentésekből egyértelmű, hogy a gyermekek jobban érzik magukat az örökbefogadói családban, mint az őket korábban nevelő idősebb, egyedülálló szülőknél. A gyermekek általában rendkívül rövid idő alatt nagyon jó kapcsolatba kerülnek örökbefogadóikkal, élvezik azt, hogy lényegesen többet foglalkoznak velük, meg is fogalmazzák, hogy velük szeretnének élni, ezt azonban a korábban őket nevelő szülők nem tudják elfogadni" - olvasható a minisztériumtól kapott tájékoztatóban.
Roland anyja, nevelőanyja és az üggyel megbízott jogi képviselő az idővel fut versenyt. Az ügyvéd úgy gondolja: jogerős döntés egyelőre nincs a fiú örökbeadásáról, így még bízhatnak a Renáta szülői felügyeleti jogának visszaállításáért indított perben. Az ugyanis csak akkor válik okafogyottá, ha az örökbefogadás jogerősen megtörténik. Ettől kezdve Rolandnak új szülei lesznek.
Azt, hogy hol van most a kisfiú, hivatalosan senki nem árulta el. Korábbi információink szerint január első napjaiban Magyarországon volt. Ám most az egyik hivatal ügyintézője - miközben a vonal másik végén arra várakoztunk, hogy főnökét kapcsolja - azt mondta:
- Az a kisfiú? Már rég Olaszországban van.
A családjogi törvény szerint a gyermek külföldre történő örökbefogadása (a rokonok, illetve a szülő házastársa által történő örökbefogadás kivételével) csak örökbe fogadhatóvá nyilvánított intézeti nevelt, valamint állami nevelt gyermek esetében engedélyezhető - feltéve, hogy a gyermek örökbefogadására belföldön nem került sor, mivel azt nem kezdeményezték, vagy az örökbefogadása érdekében tett intézkedések nem vezettek eredményre. A hágai egyezmény szerint csak azokat a gyermekeket lehet külföldre örökbe adni, akik számára a saját országukban nem találnak örökbefogadót.