Teszteljük az elnök szavait
- Annapolis valódi folyamatot indított el. Ez történelmi lehetőség a valódi békére - vélte a külügyminiszter, aki csütörtökön tárgyalt partnerével, Göncz Kingával, Németh Zsolttal, a parlament külügyi bizottságának elnökével, és fogadta őt Sólyom László köztársasági elnök is. - Annapolis szerint minden kérdésben egyszerre kell tárgyalni, ennek alapján kilenc tárgyalóbizottság alakult. Most készség van a tárgyalásra. Ám a megbeszélések újraindításának feltétele az új zsidó telepek építésének befagyasztása - mondta a külügyminiszter.
Al-Maliki szerint Gáza nélkül is lehet békét kötni, de hangsúlyozta: "a gázai helyzet még azelőtt megoldódik, hogy Izraellel megállapodást írnánk alá". - A Hamasz és Mahmud Abbasz elnök annak idején megegyeztek abban, hogy csak ő tárgyalhat a palesztinok nevében, a kialkudott békemegállapodást pedig népszavazásra bocsátja - magyarázta al-Maliki. Hozzátette: - Reméljük, hogy az idén a Hamasszal is sikerül tárgyalnunk. Ennek feltétele például, hogy elfogadják a Palesztin Felszabadítási Front által aláírt nemzetközi kötelezettségeket. Abbasz elnök azt is vállalta, hogy előre hozott parlamenti és elnökválasztást hirdet ki, ha a Hamasz elfogadja a feltételeket.
- Meglepte? Az jó! - kommentálta al-Maliki Bush kemény és eddig amerikai elnök által nem használt szavait. (Az elnök "1967-től tartó megszállásról" beszélt, és az illegális telepek megszüntetését követelte.) - Fontos kijelentések, és szeretnénk tesztelni is ezeket a szavakat - közölte a külügyér.
Al-Maliki annak a szakértő kormánynak a tagja, amely a Hamasz gázai hatalomszerzése óta irányítja a palesztin hatóságot. S hogy miért nem az amerikai delegációt fogadta ő is Ramallahban? - Ez is csak azt mutatja, hogy Palesztinának fontos Magyarország - magyarázta. Al-Maliki szlovéniai és magyarországi útját már korábban megszervezték, és Bush látogatása miatt sem kívánt változtatni a tervein. - Két fontos európai országról van szó: Szlovénia most az EU elnöki tisztségét tölti be, Magyarországtól pedig sokat tanulhatunk a demokratikus átmenetről. Egyébként sem maradtam le sokról - tette hozzá a külügyminiszter.