Hillary Bill nyomdokain

Öt nap alatt nagyot fordult a világ, új éllovasai vannak az amerikai előválasztásoknak. A demokratáknál igazi meglepetés született: New Hampshire-ben az esélyes nyert.

Az Északkeleten lévő, negyed Magyarországnyi államban Hillary Clinton gyakorlatilag egy éven át magasan vezette pártja népszerűségi listáját, csakhogy csütörtökön Iowában Barack Obama nyert, és ennek nyomán az elmúlt napokban készült felmérések némelyike már az ő kétszámjegyű vezetését mutatta. A közvélemény-kutatókról azonban ismét kiderült, hogy nem tévedhetetlenek. Csaknem az összes szavazat összeszámlálása után Hillary Clinton 39 százalékon állt Obama (37), John Edwards (17), Bill Richardson (5), Dennis Kucinich (1) és Mike Gravel (0) előtt. 1992-ben Bill Clinton szinte pontosan ugyanígy járt: Iowában kudarcot vallott, ám New Hampshire-ben – neki ehhez a második hely is elég volt – visszatért. El is nevezték Comeback Kidnek (ezt talán „nagy visszatérőre” lehet magyarítani), és végül meg sem állt a Fehér Házig. Felesége, az egykori First Lady még messze nem lehet biztos a győzelmében, de ahhoz képest, hogy Iowa után egyesek már temették, fellélegezhet. A verseny kétesélyessé vált, és most ő került lépéselőnybe. – Ahogy hallgattalak benneteket, megtaláltam a hangomat! – mondta lelkesen éljenző híveinek győzelmi beszédében. Ha lendülete kitart, akkor a pénzügyi lehetőségeket és a kampánycsapatok felkészültségét is figyelembe véve Obamának nehéz dolga lesz vele.

Bár nem meglepetés, de az iowai győztes a republikánusoknál is visszaszorult. Itt John McCain nyert 37 százalékkal Mitt Romney (32), Mike Huckabee (11), Rudi Giuliani (9), Ron Paul (8) Fred Thompson és Duncan Hunter (1-1) előtt. A mostani első négy még reménykedhet, közülük bármelyik befuthat. McCain New Hampshire-ben már nyolc éve is népszerű volt, az utóbbi hónapokban sokat kampányolt itt, és ez, bár a sajtó október-november táján már leírta, meghozta a gyümölcsét. Ebben a vonatkozásban nem is egy, hanem két nagy visszatérővel van dolgunk – legfeljebb McCain sikerét lehetett előre látni, míg Clintoné mindenkit meglepett. Ami mindkét oldalon befolyásolhatta az eredményt: a függetlenek zöme a republikánusoknál szavazott. Ott ez nagyot lendített a mérsékelt McCainen, míg Obamának most hiányoztak az Iowában tömegesen megkapott független szavazatok.

A szavazóhelyiségek kijáratánál végzett felmérések szerint Clinton jelentős részben a nők aktivitásának köszönhette győzelmét. A gyengébbik nem, ellentétben Iowával, New Hampshire-ben az első komoly női elnökjelölt pártjára állt: Hillary a szavazataik 47 százalékát kapta meg Obama 34 és Edwards 15 százalékával szemben. A legfontosabb téma New Hampshire-ben a gazdaság volt, és ennek fellendítését a demokraták többsége inkább Clintontól várja, mint Obamától vagy Edwardstól (44:35:16). Clintonnak nagyon jól jött a szakszervezetek támogatása. A nem tagok körében gyakorlatilag csak döntetlenre végzett Obamával, ám a szervezett dolgozók ezúttal tényleg együtt mozdultak. Ez nagyon jó hír Clintonnak a nagy államok, Florida, New York vagy Kalifornia szavazásai előtt, mert a szakszervezetek ott is viszonylag erősek. A republikánusoknál Iowához képest az volt a legnagyobb különbség, hogy ott a szavazók csaknem kétharmada tartozik a Huckabee táborának zömét alkotó evangéliumi keresztényekhez, míg New Hampshire-ben alig egyötöde. Ráadásul az ő szavazataik is megoszlottak a basszusgitározó baptista lelkész és az egykori vietnami hadifogoly McCain között.

A következő állomás jövő kedden Michigan, majd január 19-én a demokrata párti jelölteknek Nevada, a republikánusoknak Dél-Karolina. Az előválasztások elvben egészen júniusig eltartanak, ám február 5-ikével eldől a delegátusok zömének hovatartozása. A várakozások szerint akkor már csaknem biztosan meg lehet majd mondani, hogy novemberben melyik két jelölt közül kerül ki az Egyesült Államok 44. elnöke.

(Washington)


KI LESZ A 44-IK? Két évet is igénybe vesz, mire Amerika kiválasztja új elnökét. A procedúra hosszú és nehezen átlátható. Mi mégis megpróbáljuk elmagyarázni a folyamatot, és állandó frissítésekkel bemutatjuk a verseny állását. INFOGRAFIKA >>

Bill és Hillary Clinton
Bill és Hillary Clinton
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.