Obama nyert Dixville Notchban
A demokratákra eső tízből Barack Obama hetet kapott, Clinton egyet sem. A republikánusoknál John McCain győzött, a hétből négy szavazattal. Ugyancsak Obama és McCain nyert a másik, a nap első órájában szavazó faluban, a még kisebb, csak 45 lakosú Hart's Locationben. A piciny települések szavazati arányaiból aligha lehet messzemenő következtetéseket levonni, egész New Hampshire eredményeinek ismeretében azonban igen. Az utóbbi időben senkiből nem lett pártja elnökjelöltje, aki itt nem lett első vagy legalább második.
New Hampshire választói híresen önfejűek, fittyet hánynak az országos erőviszonyokra, és azokra a jelöltekre szavaznak, akik a hónapig tartó, személyes kampányban megnyerték a bizalmukat. Egy hétfőn végzett felmérés szerint egyötödük még 24 órával az előválasztások előtt sem döntött. További bizonytalansági tényező, hogy a felnőtt lakosság 40 százaléka egyik párthoz sem kötődik, viszont választhat, melyik oldalon akar szavazni. Nyolc éve ez McCainnek kedvezett, most azt jósolják, hogy a függetlenek meg fognak oszlani a két párt között - ami alighanem Obamának jó. A választókörzeteket este 8-kor, azaz magyar idő szerint ma hajnalban zárják. A papírforma szerint Obama és McCain nyer. Előbbi hétfőn 39-30-ra vezetett Clinton előtt, John Edwards 16 százalékkal állt a harmadik helyen. A republikánusoknál McCain (31), Mitt Romney (26) és Mike Huckabee (13) az első három hely várományosa.
A kampány utolsó óráiban gyakorlatilag valamennyi jelölt a "változás" szót ismételgette. Még Romney is, aki eddig védte George W. Bush elnök politikáját. Mint mondta, ha valaha szükség volt váltásra Washingtonban, az most van, mert az országot járva mindenhol azt hallja, hogy a fővárosban nem mennek jól a dolgok.
Hillary Clinton hónapok óta először engedte meg magának, hogy nőként viselkedjen. A kampány okozta stresszre vonatkozó kérdésre szemeiben könnyekkel válaszolta, hogy nagyon régen volt ilyen fontos az elnökválasztás, vissza kell fordítani a történéseket, és ez számára nemcsak politikai vagy közéleti, hanem személyes ügy is. A szenátor asszony a kampány hevében arra kérte a választókat: ne szavazzanak Obamára, mert "az al-Kaida figyel". Kijelentette: a terrorszervezet figyelemmel kíséri a választásokat, és Amerika nem kockáztathatja meg egy tapasztalatlan politikus elnökké választását.
Obama John Kennedyvel vont párhuzamot, amikor a változás mellett a reményt állította beszéde központjába. Arra hivatkozott, hogy a holdra felpillantva Kennedy se azt mondta, hogy "á, ne is induljunk el, mert túl messze van".
Az elnök személyi biztonságára is vigyázó Titkosszolgálat (Secret Service) a múlt héten Iowában aratott előválasztási győzelmet követően megerősítette Barack Obama védelmét. A szenátor az elmúlt napokban már akkora különítménnyel járta New Hampshire-t, mintha hivatalban lévő elnök lenne.