Obama és Huckabee nyerte az iowai előválasztást

Minden várakozást felülmúló részvétel jellemezte a tegnap esti előválasztást Iowában. A Demokrata Párt jelöltállító gyűlésein 218 ezer, a Republikánus Pártén 114 ezer választó vett részt, ami új rekord. Négy éve a demokratáknál csak 124 ezren voltak, a republikánusoknál nyolc éve nem egészen 88 ezren. (2004-ben Bush saját pártjában ellenfél nélkül maradt.) A magas részvételi arány azoknak a jelölteknek kedvezett, akik nem stábjuk szervezettségére, inkább programjuk mozgósító erejére építettek.

A demokrata oldalon Barack Obama nyert, ő a bonyolult szavazási procedúra végén csaknem 38 százalékot kapott. A második helyen John Edwards végzett nem egészen 30 százalékkal, őt néhány tizeddel lemaradva Hillary Clinton követte. A konzervatív táborban Mike Huckabee nyert 34 százalékkal Mitt Romney (26), Fred Thompson és John McCain (13-13), illetve Ron Paul (10) előtt. Az eredmény megfelel a közvélemény-kutatók jóslatának, ám nagy csalódás Clintonnak és főleg Romney-nak, akik sokmillió dollárt öltek az iowai kampányba.

Diadalittas beszédében Obama az ország újraegyesítését nevezte a legfontosabb célnak, valamint azt, hogy a mostani nemzedék ne rosszabb, hanem jobb Amerikát hagyjon az utódokra, mint amelyet megörökölt. Hillary Clinton gratulált az előtte végzőknek, de a harc folytatását ígérte, mint mondta, készen áll az ország vezetésére. John Edwards szemlátomást elégedett volt saját eredményével, és Amerikának a dolgozó emberek érdekében való megváltoztatását sürgette. Érdekes módon a konzervatív győztes, Mike Huckabee is változást emlegetett, és Obamához hasonlóan a pártok közötti árkok betemetéséről beszélt. Az első kommentárok szerint Obama sikere meg fogja erősíteni a megválaszthatóságába vetett bizalmat, hiszen félig afrikai származása ellenére tudott győzni a 97 százalékban fehér Iowában.

A mezőny most átköltözik New Hampshire-be – ám immár megfogyatkozva. Két nagy vesztes, a minimális támogatottsággal rendelkező Joe Biden és Christopher Dodd szenátor az eredmény láttán azonnal visszalépett, így a demokrata mezőny hatfősre zsugorodott. New Hampshire-ben kedden más jellegű, a rendes választáshoz jobban hasonlító szavazás lesz. Előtte szombaton Wyomingban csak a republikánusok tartanak előválasztó gyűléseket. Általános várakozás szerint február 5-ével mindkét pártban el fog dőlni a jelölés, jóllehet maga az előválasztás június 3-áig tart majd. Az iowai eredmény a republikánusoknál szinte semmit sem döntött el, bár Romney helyzete nehezebbé vált. Hasonlóképpen a demokrata oldalon is nyílt a verseny, bár a sokáig a legnagyobb esélyesnek tekintett Clinton most már csak egy a három éllovas közül, miközben nagyot nőtt a 46 éves, alig három éve szenátor Obama ázsiója.

Washingtoni tudósítónktól


KI LESZ A 44-IK? Két évet is igénybe vesz, mire Amerika kiválasztja új elnökét. A procedúra hosszú és nehezen átlátható. Mi mégis megpróbáljuk elmagyarázni a folyamatot, és állandó frissítésekkel bemutatjuk a verseny állását. INFOGRAFIKA >>

Barack Obama
Barack Obama
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.