A légvédelem követi Télapót
Az is köztudomású, hogy az Észak-amerikai Lég- és Világűrvédelmi Parancsnokság (NORAD) Karácsony napján szorosan követi az Északi Sarkról induló Télapó útját, és az 1-877-4466-723-as telefonon (1-877-HI NORAD) meg is mondja az érdeklődő gyermekeknek, hogy éppen mely tájakon jár. És ez csak félig vicc.
Az úgy volt, hogy 1955 Karácsony estéjén a NORAD Colorado Springsben lévő titkos irányítótermében megcsörrent az ügyeletes parancsnok asztalán álló piros telefon. A mindig szigorú, munkahelyét az állandó stressz miatt csak Fekélykastélyként emlegető Harry Shoup ezredes idegesen rezzent össze. A számot csak a Pentagonban és a Fehér Házban tudták, de onnan még sosem telefonáltak. Az előírásos bejelentkezést kis szünet követte, majd a vonal másik végén egy félénk kisfiú azt kérdezte: – Tényleg te vagy a Télapó?
Mint kiderült, az egyik helyi áruház hirdetésében tévesen közölte a telefonszámot, amelyen a gyerekek beszélhettek a Télapóval. Aznap este még sok hívást kaptak, és a három emelet magasságú képernyősort figyelő ügyeletesek, akiknek elsődleges feladatuk az atombombákkal járőröző szovjet repülőgépek nyomon követése volt, egyre jobban belemelegedtek a játékba. – Hát persze, hogy tudjuk, hol tart Santa – mondták a gyerekeknek. A most 90 esztendős Shoup ezredesnek aztán sikerült meggyőznie feletteseit, hogy az ötlet népszerűsíti a haza védelmén őrködő katonaságot, így a következő évtől már a Pentagon hirdette meg a NORAD karácsonyi szolgáltatását. A karácsonyi telefonhívás egészen addig csak amerikai szokás maradt, amíg a játék az internet elterjedésével nem vált globálissá. Tavaly már 210 országból 941 millióan klikkeltek a www.noradsanta.org honlapra, amely az angolon kívül franciául, németül, spanyolul, olaszul és japánul is tájékoztatást ad Santa Claus hollétéről. Az idei cél az egymilliárd látogató, és a telefonközpontban is 750-ről 800-ra növelik a hívásokat megválaszoló önkéntesek számát. Télapó repülő szánkója magyar idő szerint hétfőn reggel nyolckor indul világkörüli útjára és a NORAD radarjai, illetve a kanadai légierő CF-18-as vadászgépei egészen kedd reggelig követik.
(Washingtoni tudósítónktól)