Ablakmosóból barackpálinka
Két éve, december elején csapott le a vám- és pénzügyőrség bűnügyi szolgálata az Etanol 2000 Kft. köré szerveződött szeszhamisító és hamis szeszt értékesítő hálózatra. A nyomozás kezdetén még a VPOP illetékesei hárommilliárdos adócsalásról beszéltek. Mára kiderült, az állam 25 millió híján tízmilliárd forint jövedékiadó- és áfabevételtől esett el a szeszhamisítók tevékenységének a hatására.
Az Etanol 2000 Kft.-re a vámőrség Észak-magyarországi Regionális Nyomozó Hivatala figyelt fel a térségben mind nagyobb mennyiségben forgalmazott olcsó és rossz minőségű pálinkafélék forrását kutatva. Titkos nyomozásuk eredményeképpen derült fény annak a többszintű szervezetnek a működésére, amely országszerte terjesztette az ipari szeszből kotyvasztott, rossz minőségű "pálinkaféléket".
A szervezet csúcsán az Etanol 2000 Kft. állt, amely - egyebek közt etilalkohol-termékeket gyártott. Ezek egyike volt a Balu fantázianéven forgalmazott fagyálló, ami mindaddig jövedéki terméknek számított, amíg nem kevernek hozzá egy máig ismeretlen összetételű, kék folyadékot. A kék Balu azonban - a hozzáadott anyagoktól emberi fogyasztásra alkalmatlan vegyipari termékké vált - már nem jövedéki termék. Gyártását, forgalmazását a vám- és pénzügyőrség ezért nem is ellenőrizte. És ami nem mellékes: nem kellett utána megfizetni a literenként 1920 forintos jövedéki adót sem.
A vámőrségen érdeklődésünkre azt mondták: bizonyítékaik vannak arra, hogy az Etanol 2000 Kft. a Balu gyártásához szándékosan használt fel olyan denaturáló anyagokat, amelyeket később könynyen kivonhattak belőle a szeszhamisítók. Azaz hogy a kék Balu valójában és elsősorban a szeszhamisítóknak készült.
Egyszerű szűréssel és aktív szenes eljárással a kék Baluból finomszeszt készítettek, amit később - 40 fokosra hígítva és gyümölcsaromával ízesítve - gyümölcspálinkaként hoztak forgalomba kocsmákban.
A vámőrség több céget azonosított, amelyek az Etanol 2000-től vásárolt Balut tisztították, pálinkát kevertek belőle. Ezek többsége családi házak hátsó udvarán működött elképesztő higiéniai körülmények közepette. Az általuk előállított pálinka azonban nem ezért, vagy nem csak emiatt egészségkárosító.
Szakértők szerint a kék Baluból a házilagos körülmények közt alkalmazott eljárásokkal nem sikerült maradéktalanul kivonni a denaturáló anyagokat. A hamis pálinkában visszamaradt vegyszerek miatt az ital huzamosabb ideig tartó fogyasztása mérgezésszerű tünetekkel járhat.
Az Etanol 2000 papíron 180 forintért adta a Balut a szűrő és keverő vállalkozásoknak, amelyek közül több lényegében más tevékenységet nem is végző fantomcég volt. A vállalkozások ténylegesen 320-350 forintot fizettek a 92-96 százalékos alkoholtartalmú fagyálló literjéért. Az abból tisztítás, hígítás és az aromák hozzáadásával előállított 40-42 fokos gyümölcspálinkát már literenként 500-600 forintos áron adták el a kereskedőknek.
A nyomozás adatai szerint 2003 januárja és 2005 decembere között az Etanol 2000 köré szerveződött céghálózat vegyszerből készített kommersz pálinkát, és evvel óriási károkat okozott a költségvetésnek.
Az ügy gyanúsítottjai között megtalálhatók az Etanol 2000 és a tisztító-keverő cégek vezetői, valamint többen a kevert pálinkát forgalmazó kocsmárosok közül is. Nekik ugyanis tudniuk kellett, hogy valódi pálinka nem állítható elő törvényesen literenként 5-600 forintból, miután csak a jövedéki adója közel kétezer forint.