Formába hozás karácsony előtt

A növénybarátok már a karácsonyra készülődnek, érdemes az ilyenkor virágzó növényeket szolid tápoldatozással felturbózni, s aki a kertbe akarja majd ültetni a karácsonyfát, most ássa a gödröt, mert később már belegörbülhet az ásója a fagyos talajba.

Ha nem tud zöldágra vergődni növényével kérdezzen a szerzőtől a blogjában (kertesz.nolblog.hu) vagy levélben (czaunerp@nepszabadsag.hu)!

Kevés növény van, amelyik karácsony tájára időzíti virágzását. A legfontosabb feladat az ünnepekig ezek megőrzése. Télen általában tilalmas a tápoldatozás, de ha jól ismerik növényeiket, akkor a virágozni készülőket egy-egy negyedadagnyi, virágzást ösztönző tápoldattal lehet segíteni.

A karácsonyi kaktusz virágrügyei, ha egész nyáron jól tartották, most készülődnek nyílni. Mostantól bőséges locsolást igényel. Óvatosan kell a cserepet karácsonyi helyére állítani, és innen kezdve nem szabad bántani, mozgatni. A bolygatásra ugyanis az apró virágrügyek eldobálásával válaszolhat. Karácsony táján jelennek meg a hajtások csúcsán fehér, piros, rózsaszín, lilásvörös virágai. Általában magas páratartalomra van szüksége, ezért meghálálja a gyakori öntözést és a nedves kavicsaljat. Az elvirágzást követő hónapban hűvösebb helyen, visszafogottabb öntözéssel kell pihentetni. Tavasszal új hajtásokat hoz. Aki a kaktusz nyári tartását elrontotta, s ezért már korábban virágzott, ne várjon tovább, kezdje meg a pihentetést, különben a karácsonyi kaktusz a tél végén még egyszer hozhat virágot, de ez a gyengüléséhez vezet.

Szinte minden lakásban van egy-két ciklámen, hogy karácsonyig kitartsanak a virágai, a lakás leghűvösebb ablakának közelében kell nekik helyet találni. Csak mérsékelten, csőrös kannával kell, arra ügyelve öntözni, hogy a sűrűn álló leveleket és virágbimbókat ne érje víz. Különben elrothadnak, s megbetegítik a gumót is. A legegyszerűbb a ciklámen edényét kézbe venni és így önteni a vizet a cserép belső peremére. Az elsárgult leveleket, elszáradt virágokat tőből ki kell tépni.

Sokan vannak, akik a karácsonyfának szánt fenyőfát a kertbe kívánják ültetni. Az előkészületeket már most meg kell tenni, ugyanis január elején általában olyan fagyott a talaj, hogy még csákánnyal is csak nehezen lehet a gödröt kialakítani. Szűcs Dezső, a Kefag Juniperus Parkerdészet kereskedelmi vezetője azt tanácsolja, hogy a telepítés előtt érdemes pontosan megtudakolni, a kiszemelt fenyő - amelyik most még csemete - mekkora helyet foglal majd el. A tapasztalatok szerint a fenyőfélék eléggé drasztikusan elfoglalják azt a területet, amelyet biológiai potenciáljuk számukra előír. Ettől függően kell az építményektől való távolságot pontosan kimérni. Később már csak, úgymond alpinmódszerekkel lehet - a fára felmászva - korrigálni az ültetés hibáit. Fontos azt is megtudni, hogy milyen fényviszonyokat kedvel a növény. A jegenyefenyő a félárnyékot szereti, az ezüstfenyő pedig a napos, világos helyet, hogy csak a két kedvelt fenyőt említsük.

Ezek után kell csákányt, ásót, lapátot fogni. A minél tágasabb ültetőgödör földjét vissza kell lapátolni. Bár legjobb, ha ezt a földet fenyőknek való (savanyú) vagy tőzeges talajjal pótolják. Érdemes egy-két zsák fenyőhéj mulcsot is vásárolni. Ezt, ahogy van, zsákban a visszatemetett gödör tetejére kell fektetni. Így, bármilyen hideg lesz, nem fagy át a talaj, és amikor elérkezett az ültetés ideje, könnyen ki lehet alakítani a földlabdának való lyukat.

Fontos még a csemete megvásárlása. Igazat kell adni Szűcs Dezsőnek, aki azt tanácsolja, hogy olyan faiskolai lerakatnál érdemes vásárolni, amelyik maga állítja elő a csemetét. Itt ugyanis a legnagyobb garancia arra, hogy valóban azt kapja a vevő, amiért fizet. Minél előbb kell vásárolni, ugyanis a készlet karácsonyig már csak fogy. A túlélő karácsonyfák szobai állítása is eltér a vágott fáktól. Néhány napig szoktatni kell őket a lakás klímájához. (Ugyanaz megfordítva ismétlődik a hideghez szoktatáskor.) A szobában az öntözésről és a permetezésről is gondoskodni kell. A kiültetés után az egy méternél magasabb fák támasztékáról és fagymentes napokon az öntözésről gondoskodni kell. A zsákos mulcsot az ültetőgödörre kell szórni, nehogy az első télen kifagyjon a fenyőcske.

A jövő héten a fenyővásárláshoz adunk tanácsot.

Téli határidőnapló

A kertben a falevelek gereblyézése, a metszés és a fagyvédelem adhat feladatot. Érdemes nagyítóval alaposan átnézni a szobanövények hajtásait: tetveket, lisztecskéket s más apró rovarokat kell keresni. Ha találnak, akkor azonnal permetezni, porozni kell, mert néhány nap alatt az összes növényt belakják. Ahogy hűvösödik az idő, egyre melegebben kell fűteni. Ha tehetik, naponta többször is permetezzék a párás helyet kedvelő növényeket.

A fenyőket már kiskorukban érdemes kikarózni, mert különben egy életre elgörbülnek
A fenyőket már kiskorukban érdemes kikarózni, mert különben egy életre elgörbülnek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.