Koszovó: Budapest kivár

A Koszovóval kapcsolatos magyar álláspontról a Külügyminisztérium újonnan kinevezett politikai igazgatóját, Szentiványi Gábort kérdeztük.

"Amennyiben a koszovói albánok kikiáltják függetlenségüket, fontosnak tartjuk, hogy ez az Ahtisaari-terv alapján történjen meg" - kezdett a Koszovóval kapcsolatos magyar álláspont kifejtésébe lapunknak Szentiványi Gábor, szakállamtitkár, a Külügyminisztérium politikai igazgatója. Hozzátette: "Ezen belül is lényeges, hogy a térség stabilitása, biztonsága, etnikai összetétele, és demokratikus fejlődése szempontjából fontos biztosítékok (demokratikus intézményrendszer, decentralizáció, piacgazdaság, kisebbségi jogok biztosítása) megteremtődjenek. Emellett jó lenne, ha a szerbiai mérsékelt politikai erők stabilizálódnának. Szeretnénk Szerbiának európai perspektívát nyújtani. A gyakorlati lépések között felmerülhet például a vízummentesség fokozatos megadása, a vízummentességhez vezető uniós útiterv kidolgozása, vagy az uniós tagjelöltség" - mondta a korábbi hágai nagykövet.

Magyarországnak érdeke, hogy az EU és a NATO is egységesen és egymással összhangban lépjen fel. A közös álláspont kialakítása során Magyarország számára a legfontosabb a régió stabilitása, és a térség integrációs folyamata.

Hogy mi történik másnap, miután Koszovó kikiáltotta függetlenségét? El fogja-e ismerni Budapest az új államot? "A folyamat még nem tart ott, hogy nekünk döntési kényszerünk lenne. A kérdést még több nemzetközi fórum is megvitatja, amelynek során még alakulhatnak a megoldás feltételei" - fejtette ki a diplomata. "Az eddigi viták alapján az látható, hogy a magyar álláspont közel áll az uniós többség véleményéhez, de hogy pontosan mikor mi történik, még korai lenne megjósolni."

Szentiványi szerint az unió majd olyan közös politikai álláspontot fogad el, amely a tagállamokra hagyhatja azt, hogy milyen ütemben, milyen módon reagálnak Koszovó függetlenségének várható kinyilvánítására. Alapvetően az unió keretében folyik a megoldás keresése, de Budapest az Egyesült Államok álláspontját is figyelembe veszi.

A szakállamtitkár szerint a koszovói kérdés nem ront a magyar-szerb kapcsolatokon. "A két ország kapcsolatainak egészét tekintve nem hathat negatívan az a lépés, amit Magyarország az EU tagjaként meg fog tenni adott esetben. A szerb politika is kénytelen a realitásokkal számolni. Magyarország konstruktív, Szerbia európai orientációját támogató álláspontot szorgalmaz" - mondta Szentiványi. Kérdésünkre, hogy Belgrád jelezte-e, hogy szankciókkal él, ha Magyarország elismeri Koszovó függetlenségét, a szakállamtitkár azt mondta: "Nem láttam ilyet". A szerb álláspontot támogató Moszkva sem gyakorolt nyomást Budapestre, "az orosz politika tudja, hogy Magyarország az EU tagállamaként fog politizálni" - közölte.

A tárca számol esetleges szerb menekülthullám kockázatával (amely a Vajdaságot is érintheti), de arra törekszik, hogy a rendezés ezt megelőzze vagy elhárítsa - mondta a szakállamtitkár.

Eltűnt személyek arcképei Pristinában
Eltűnt személyek arcképei Pristinában
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.