Nem gyerekjáték
A "tál" nem a kupa, hanem a stadion formájára utal. Az első ilyen mérkőzést 1902-ben játszották a pasadenai Rose Bowl stadionban. (A Michigan 49:0-ra verte a Stanfordot.)
A 2007-es döntőbe - amelyre újabb csavarként majd csak jövőre kerül sor - az Ohiói Állami Egyetem és a Louisianai Állami Egyetem csapatait szavazták be. Voltaképpen egyik sem meglepetés, hiszen az alapszakaszt a ranglista első, illetve negyedik helyén kezdték. Csakhogy az idei szezon leginkább egy őrült hullámvasútra hasonlított, amelyben a csúcsra jutott csapatok menetrendszerűen alázuhantak. A ranglista aktuális első és második helyezettje összesen tízszer kapott ki nem is jegyzett ellenféltől, s három olyan játéknap is akadt, amikor mindkét esélyes elbukott. Így végül rengeteg fordulatra, az utolsó hétvégén például a Nyugat-Virginia és a Missouri váratlan vereségére volt szükség ahhoz, hogy helyreálljon a papírforma, és a tavalyi döntős Ohio ott lehessen a január 7-ei meccsen. A Louisiana Tigrisek becenevű csapata lesz az első, amely a tizenkét mérkőzéses alapszakaszban kétszer is kikapott, végül mégis a bajnoki címért játszhat. Ebben nagy szerepe volt annak, hogy mindkét vereségét háromszoros hosszabbítás után szenvedte el.
A tucatnyi ligában versengő, összesen 120 csapat közül egyetlen maradt veretlen, a Hawaii Egyetemé. Ők viszont a többieknél gyengébb ellenfelekkel játszottak, így a makulátlan szezon ellenére be kell érjék a döntő utáni négy legrangosabb mérkőzés egyikével, a Sugar Bowllal. A csendes-óceániak számára már ez is történetük eddigi legnagyobb sikere, ráadásul az első alkalom, hogy igazi nagy csapattal, a Georgiával mérhetik össze tudásukat. Ez nagyjából annak felel meg, mint amikor egy NB III-as futballgárda bejut a Magyar Kupa döntőjébe.
Külföldön az amerikai egyetemi bajnokságot gyakran öszszetévesztik az egyszerű diáksporttal. Ez már csak azért is helytelen, mert a 120 elsőligás futballcsapat öt-hatezer játékosa (meg még sok más egyetemen további több ezer futballista) gyakorlatilag profi: ha fizetséget nem is, évi több tízezer dolláros ösztöndíjat és költségtérítést kap. Másrészt négy olyan egyetemi stadion is van, ahová több mint százezer néző fér, és ezek mindig meg is telnek. A rekordot a Hadsereg Akadémia-Haditengerészeti Akadémia mérkőzés tartja, még 1926-ból. Akkor 114 ezer néző látta, hogy 21:21-es állásnál, többszöri hosszabbítás után már nem látja a tojás alakú labdát, a bírók a sötétedésre való tekintettel le is fújták a rangadót.
Az itteni futballt rendszeresen a háborúhoz hasonlítják - nem véletlen, hogy Amerika legkedveltebb sportága. A sok haláleset miatt 101 éve Theodore Roosevelt elnök be akarta tiltani a sportágat. Szerencsére ez nem következett be, és a finomított szabályoknak, illetve a védőfelszerelésnek köszönhetően mostanság legfeljebb évi három-négy halálos balesetet jegyeznek fel.