Az iszlám megsértésével vádolt brit tanítónő halálát követelték szudáni tüntetők
A tüntetők a pénteki ima után Kartúm különféle mecseteiből kijövet gyűltek össze az elnöki palota előtti központi téren, és jelmondatokat kiabáltak, köztük azt, hogy "halál a próféta megsértőire!" Több száz rohamrendőr állt készültségben a téren. A női börtön azonban, amelyben az 54 éves Gillian Gibbonst fogva tartják, távol van a városközponttól. Azért ítélték el Gibbonst, mert engedte, hogy tanítványai Mohamed prófétáról nevezzék el egy társuk játék mackóját. További büntetésként szabadulása után kitoloncolják Szudánból.
A legjelentősebb kartúmi mecset imámja kijelentette pénteki beszédében, hogy a tanítónő szándékosan sértette meg az iszlámot, de nem szólította fel híveit tüntetésre. "Az asszony bebörtönzése nem elégtétel a szudáni muzulmánoknak, de üdvözöljük bezárását és kitoloncolását. Ez egy arrogáns nő, aki idejött országunkba, dollárban veszi fel a fizetését, és Mohamed próféta gyűlöletére tanítja gyermekeinket" - jelentette ki a radikalizmusáról ismert Abduldzsalil Nazír al-Karúri. Az ország más radikális iszlám vezetői is, akiknek jelentős befolyásuk van a kormányra, megpróbálják felszítani a közvélemény haragját a Gibbons-ügy kapcsán.
Elemzők szerint a kormány az ilyen esetekben kiszabható maximális büntetéshez képest nagyon enyhe, 15 napos elzárással egyszerre akarta kielégíteni az iszlám radikálisokat, és elkerülni a britek nagy felháborodását. Ennek ellenére is sokkolta az ítélet Nagy-Britanniát. Egy brit külügyi szóvivő csütörtökön közölte, hogy rendkívül csalódottak az ítélet miatt és - huszonnégy óra leforgása alatt másodszor - ismét bekérették a londoni külügyminisztériumba Szudán nagykövetét, hogy magyarázatot kapjanak tőle a történtekre.
London diplomáciai lépéseket tett pénteken Gibbons szabadon bocsátása érdekében - jelentette be Emily Hands kormányszóvivő. Muhammad Abdul Bari, a Nagy-britanniai Muzulmán Tanács főtitkára szerint túlzó és ésszerűtlen a szudáni hatóságok reakciója az ügyben.
A magánkézben lévő iskolában, amelybe jómódú muszlim családok gyerekei járnak, az egyik hétéves tanuló bevitt a brit tanítónő osztályába egy játék mackót, amelyet azután minden társa sorban egymás után hazavihetett, és írnia kellett róla egy naplórészletet. Gibbons kérte diákjait, hogy adjanak nevet a mackónak, és ők Mohamednek nevezték el. A naplórészleteket könyvbe szerkesztették, és a könyv fedőlapjára ragasztották a mackó képét, ezzel a címmel: "Nevem Mohamed". Az iskola titkárságának egyik alkalmazottja azonban a próféta megsértéséért bepanaszolta Gibbonst az oktatási minisztériumnál.
(MTI)