A negyedik erdélyi magyar EP-képviselő

Csibi Magor Imrét a Nemzeti Liberális Párt (NLP), illetve annak ifjúsági szervezete küldi az Európai Parlamentbe (EP). A 27 éves, csíkszeredai születésű politológus magyar családból származik, középfokú tanulmányait szülővárosában, a Márton Áron Líceumban végezte, oklevelet és mesteri fokozatot pedig a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen szerzett, ahol jelenleg filozófiából doktorál.

A magyar és a román mellett az angolt, a franciát és a németet is beszéli. Már diákkorában beiratkozott a Fiatal Liberálisokhoz, az NLP ifjúsági szervezetébe, és rövid idő alatt a külügyekért felelős alelnökségig vitte. Szabadelvű orientációjában szerepet játszott az is, hogy édesapja 1994 óta az NLP tagja. A november 25-i romániai EP-választásokon az NLP-nek hat helyet sikerült megszereznie, Csibi Magor Imre pedig éppen a hatodik helyet foglalta el a párt jelöltlistáján, így vált az EP legfiatalabb képviselőjévé.

Lapunknak elmondta: szeretne mielőbb beilleszkedni a romániai EP-csapatba, és tanulni azoktól a képviselőtársaitól, akik már az idén is ott tevékenykedtek. A fiatal politikus az EP környezetvédelmi és élelmiszer-biztonsági bizottságában szeretne tevékenykedni.

- Úgy érzem, nagyon hamar lépnünk kell például a verespataki bányaberuházás vagy a mértéktelen erdőkitermelések ügyében. Egész sor negatív folyamatot meg kell állítanunk, ám ezek nem kizárólag európai témák - mondta. Csibi magyarnak vallja magát, s az ellen sem tiltakozott, hogy lapunk a negyedik erdélyi magyar EP-képviselőnek titulálta. Abban reménykedik, hogy a másik három magyar képviselővel korrekt viszonyt tud majd kialakítani.

- Az RMDSZ-szel eddig sem voltam rossz viszonyban, Sógor Csabát régóta ismerem. Frunda Györggyel egyelőre nem állok kapcsolatban, mert eddig nem volt konkrét együttműködési területünk. Ami Tőkés Lászlót illeti, őt is ismerem, többször találkoztam vele Tusnádfürdőn - közölte.

Mindemellett az erdélyi magyarságot érintő specifikus törekvések - anyanyelvi oktatás, anyanyelvhasználat, autonómia - képviselete és megoldása nem tartozik célkitűzései közé.

- Ezeket a problémákat soha nem tanulmányoztam behatóbban, ezért meg szeretném hagyni őket azoknak, akik tényleg értenek hozzá. A politikában sokszor láttuk, hogy kontraproduktív lehet olyan kérdésekbe belekontárkodni, amelyekhez nem értünk - szögezte le.

Csibi nem tart attól, hogy magyar ügyek miatt lelkiismereti konfliktushelyzetbe kerülhet. Szerinte az NLP általában támogatta a kisebbségi törekvéseket, a párt nem folytat nacionalista politikát, s az NLP-ben ilyen jellegű kérdések fel sem vetődnek. Ennek ellenére azt reméli, a négy erdélyi magyar EP-képviselő képes lesz szót érteni egymással, hiszen az EP-ben a párbeszédnek igen fontos szerepe van, ő pedig a párbeszédre nyitottnak vallja magát.

A november 25-i romániai választások hivatalos végeredménye szerint a Demokrata Párt 13, a Szociáldemokrata Párt 10, a Nemzeti Liberális Párt 6, a Liberális Demokrata Párt 3, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség pedig 2 képviselői helyet szerzett, és bejutott az EP-be a függetlenként indult Tőkés László református püspök is. Az RMDSZ két képviselője Frunda György és Sógor Csaba. Az RMDSZ a leadott érvényes szavazatok 5,52, Tőkés László pedig 3,44 százalékát szerezte meg. A szövetségre 282 929, Tőkés Lászlóra 176 533 választópolgár szavazott. Belpolitikai vitára adott okot az a tény, hogy a Kárpátokon túli területeken Tőkés Lászlóra többen szavaztak, mint az RMDSZ-re, és általában magyar jelöltekre sokkal többen, mint ahány magyar nemzetiségű személyt a 2002. évi népszámlálás az adott térségekben talált. (Kolozsvári tudósítónktól)

Csibi Magor Imre
Csibi Magor Imre
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.