Sztrájkfenyegetés az egri kórház miatt
Az egri Markhot Ferenc Kórház több mint félmilliárdos adósságállományt görget maga előtt. Ezért Kató Gábor személyében önkormányzati biztost neveztek ki a kórház élére, de ő augusztusban lemondott, mert nem értett egyet azzal, hogy a kórház működtetését privatizálják. A megyei önkormányzat ezt követően úgy döntött: pályázatot ír ki a vagyonkezelésre. Ennek egyik kitétele az, hogy a működtető éves árbevétele elérje a kórház egyéves finanszírozási összegének - információink szerint csaknem nyolcmilliárd forintnak - a negyedét. Szakértők szerint ennek szinte csak a HospInvest nevű cég felel meg, vagyis rájuk írták ki a pályázatot. Deák Gábor, a HospInvest Zrt. alelnöke tegnap tudósítónknak kijelentette: ha a közhasznú társaságokat is magánvállalkozásoknak tekintjük, úgy rajtuk kívül legalább öt-hat egészségügyi vállalkozás megfelel még az árbevételi előírásoknak.
A Klubrádiónak nyilatkozva a Heves Megyei Közgyűlés szocialista elnöke is cáfolta, hogy "névre szólóan" a HospInvestnek írnák ki a pályázatot. Merczel József azt mondta: május óta sikerült ugyan 700 millió forintról 500 millióra csökkenteni az intézmény adósságállományát, de félő, hogy másfél-két éven belül újra milliárdosra rúg majd a tartozás.
- Ha a megyei önkormányzat kiírja a pályázatot, az intézmény dolgozói határozatlan idejű sztrájkba kezdenek december 6-tól - jelentette be tegnap Szabó Pál, a sztrájkbizottság elnöke, aki egyébként biztonsági őr a kórházban. Hegyaljai Judit, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének egri érdek-képviseleti vezetője hozzátette: felmérésük szerint a dolgozók több mint fele támogatja a munkabeszüntetést. A kórház főigazgatója, Sebes Gábor hivatalos bejelentést még nem kapott a sztrájk időpontjáról és feltételeiről.
Az egri képviselő-testület tegnap úgy döntött: a város átvenné a Markhot Ferenc Kórház működtetését, egyúttal arra kérték a megyét, hogy halassza el péntekre tervezett döntését a pályázat kiírásáról.
A Roche gyógyszergyártó cég magyarországi leányvállalata nemrég kezdeményezte a HospInvest Zrt. felszámolását, mert nem látta biztosítottnak a cégnek kiszállított gyógyszertermékek árának megtérülését. Deák Gábor, a HospInvest alelnöke ezzel kapcsolatban azt mondta: időközben rendezték a vitás kérdéseket. Újszászi János, a Roche Magyarország Kft. ügyvezetője munkatársunknak sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta a Deák által elmondottakat. Szavai szerint pénzügytechnikai ügyről van szó, amely nem tartozik a nyilvánosságra. Úgy tudjuk, hogy egy néhány millió forintos számlatartozás, illetve egy megbízás odaítélése kapcsán támadt vita a két cég között.